Risk assesment for musculoskeletal disorders in an international manufacturing firm by rapid entire body assessment method
Uluslararası bir üretim firmasında kas-iskelet sistemi bozukluklarında hızlı tüm vücut değerlendirme yöntemi ile risk değerlendirmesi
- Tez No: 600238
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SELİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Meslek hastalıkları toplumda sık karşılaşılan sorunlar arasındadır. Günümüzde Mesleki Kas-İskelet Sistemi Rahatsızlıkları (MKİSR) önemli sağlık sorunlarıdır ve mesleki patolojilerin çoğunu temsil eder. MKİSR, iş kısıtlamaları, iş miktarının ve iş kalitesinin azalması, verimlilik, yaşam kalitesi ve zaman kayıpları, tazminatlar ve tıbbi harcamalarla sonuçlanmaktadır. Uygun olmayan çalışma pozisyonları, farklı vücut bölgelerinde aşırı yük oluşturarak MKİSR'na neden olur ve sonuç olarak iş kazalarını arttırır. Bu nedenle, çalışanların çalışma ortamı ile etkileşimi sırasındaki pozisyonlarının analizi, aşırı biyomekanik yüklenmeden kaynaklanan ergonomik risklerin önlenmesinde çok önemlidir. Bu çalışma, uluslararası bir imalat firmasında çalışanların farklı iş pozisyonlarıyla ilişkili MKİSR risklerini ergonomik değerlendirme kriterleri kullanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, öncelikle firmanın riskli üretim bölümleri anket yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Ardından, seçilen bölümlerde gerçekleştirilen görevlerin risk seviyeleri, tüm vücuda ilişkin duruş risklerinin ergonomik açıdan ölçülmesi ve değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan Hızlı Tüm Vücut Değerlendirme (REBA) yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Yapılan analizler, bazı firma çalışanlarının, MKİSR açısından orta ve yüksek seviyelerde risk altında olmalarına yol açan elverişsiz çalışma pozisyonlarına sahip olduklarını ortaya koymuştur. Söz konusu riskleri azaltacak uygun çalışma pozisyonlarını sağlamaya yönelik yönelik önlemler firma yöneticileri ile paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational diseases and disorders are among major common problems in society. Today, work-related Musculoskeletal Disorders (MSDs) are important health problems and represent the majority of occupational pathologies. MSDs result in work restrictions, decrease in quantity and quality of work, productivity, quality of life, and increase in loss of working time, wage compensations and medical expenses. Uncomfortable working postures cause MSDs by increasing biomechanical overload in the different body regions, and consequently increase work accidents. Therefore, analysis of the postural attitudes of the employees during the interaction with working environment is crucial in prevention of ergonomic risks caused by biomechanical overload. This study aims to examine the risk factors of MSDs associated with different work postures of the employees in an international manufacturing firm by using ergonomic evaluation criteria. To this aim, the risky production divisions of the firm are determined by a survey firstly. Then, risk levels of the tasks for the selected production divisions are measured by using Rapid Entire Body Assessment (REBA) method, which is a common ergonomic tool used to facilitate the measurement and evaluation of whole-body postural risks associated with job tasks. The analysis reveal that some employees adopted unfavorable working postures making them susceptible to moderate to high risk of future musculoskeletal disorders. The measures to be taken towards proper working are suggested to the management of the firm.