Bölgemizdeki normal ve risk gruplarında sifilize karşı oluşan antikorların araştırılması
- Tez No: 108
- Danışmanlar: PROF. DR. MUVAFFAK AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Çalışmamızda, 600 kişinin (300 kişi normal grubun- 300 kişi riks grubun) kan serumunda sifiliz etkenine karşı oluşan antikorların durumu VDRL ve Kolmer deneyleri ile a- raştırıldı. Pozitif olgu sonuçları TPHA deneyi ile de kont rol edildi. Normal grubu oluşturan kimselerden; 11' inin (% 3.7) VDRL, l'inin (% 0.3)'de Kolmer deney sonuçları po zitif bulundu (Tablo VI). Bu farklılığın istatistiksel olarak da anlamlı olduğu görüldü (P < 0.05). VDRL - Kolmer deney sonuçları pozitif 1 {% 0.3) olgunun, TPHA'yla da pozitif olduğu saptandı. Risk grubunu oluşturan kimselerden; 26'sının {% 8.7) VDRL, 7 'sinin (% 2.3) ise Kolmer deney sonuçları pozitif bulundu (Tablo VII). Bu farklılığın da istatistiksel olarak da anlamlı olduğu saptandı (P < 0.05). VDRL -49 Kolmer deney sonuclarx pozitif olguların, TPHA ile de pozitif olduğu görüldü. Sifiliz.yalnız risk grubun değil, aynı zamanda diğer grubun da önemli bir sorunu olduğundan, bu hastalığın tanısında sadece VDRL deneyi ile güvenilir bir sonuca gidilemiyeceği ancak VDRL-Kolmer deneylerinin birlikte yapılmasıyla güvenilir sonuçların alınacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, antibodies forming against syphilis in the blood serum of 600 people (a normal group of 300 and a risk group of 300) have been investigated by performing VDRL and Kolmer tests. The results of positive cases were then controlled by TPHA test. Of the normal group population, the VDRL results of 11 (3.7 %) were found to be positive; 1 (0.3 %) case displayed a positive Kolmer results (Table VI). It was observed that this difference was also statistically significant (p < 0.05). It was established that the positive VDRL-Kolmer results of 1 (0.3 %) case were also positive by TPHA test. Of the risk group population, the VDRL test results of 26 (8.7 %) and the Kolmer results of 7 (2.3 %) were noted to be positive (Table VII).