عـــــلاقة الإعــــلام المـــــرئي بالاقـــــــتصاد القــــــــومي 'نمـــــوذج الحـــــالة المصـــــرية
Görsel medya ve ülke ekonomisi arasındaki ilişki mısır örneği
- Tez No: 600247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMED ADNAN DARWİCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma görsel medyanın ülke ekonomisi ile ne ölçüde ilişkili olduğunu amaçlamaktadır, Ve topluluğun ekonomik davranışı Bu, Temmuz 2013 sonrası Mısır'daki örnek olay modeli tarafından pratikte gösterilmiştir Ve Mısır'da, bu dönemden sonra rakamlarında radikal değişiklikler gören Mısır ekonomisinin ilişkisi ve ekonomik alanların medya çeşitliliği konusunda netlik vardı. Bu da beni, diğer yazılı ve sesli medyanın özetlerinde ilk hedefi temsil eden görsel medya arasındaki ilişkinin doğasını, Ve Mısır ulusal ekonomisi ile olan ilişkisi ve daha sonra görsel medyanın yasal muamele yöntemi ve ekonomi ile ilişkilerini İslami bir bakış açısıyla incelememi sağladı. Çünkü İslam hukuku hayat ve ekonomik, politik ve sosyal işleri için bir müfredat haline geldi. Mısır Merkez Bankası tarafından yayınlanan bilgi programları ve resmi raporların takibi ile, Görsel medyanın Mısır ekonomisi üzerindeki etkisi ortaya çıkmış olup, 2013 sonrası dönemde ortaya çıkan amaç ve hedefler anlaşıldı. Mısır'ın şimdiye kadar yaşadığı ekonomik krizden çıkma konusunda net bir vizyon olmadığı için vatandaşların yaşadığı ekonomik yaşamın zorluğu, Ve ülkenin ekonomik politikalarını kontrol eden, yozlaşmış ve uygun olmayan bu güç krizinden Mısır'ı kurtarmak için çalışma gereği, İnsanların birbirleriyle günlük ilişkilerinde ahlaki yolsuzluklar, ekonomik durumun düşüşüyle devlet ve toplum üzerindeki etkisinde güçlü bir ilişki içindedir. Ve İslam'ın yasal metinlerinden ve bilim adamlarının geliştirdiği içtihat kurallarından, seçkin bir medyaya duyulan ihtiyaç olması Yolsuz Batı medyasının karşısına çıkmak için gereklidir. Araştırmacı, görsel medya uygulamasının bilimsel yönünü aktive etmeyi ve basmakalıp yönünden çıkmayı ve en son ekonomik durumların sürekli değerlendirilmesini ve İslam hukukunun öğretileriyle tutarlı olan cümlelerin, kuralların ve kanunların çıkarılmasını, görsel medya ve ekonomi ile ilgili bilimsel çabaları birleştirme, araştırma ve çalışmaları daha doğru bir şekilde tahsis etme, sorunları anlama ve sağlam İslami hükümler oluşturma ihtiyacını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at the extent to which the visual media is related to the national economy, And the economic behavior of the community. This has been demonstrated in practice by the Egyptian case model in the post-July 2013 period, And what happened in Egypt about the relationship of the Egyptian economy, which saw radical changes in its figures after this period and the media diversity of economic spaces was clear, Which led me to study the nature of the relationship between the visual media, which represents the first target in the abstracts of other written and audio media, And Egypt's relationship with the national economy, and then the legal treatment of visual media and their relationship with the economy, helped me to examine from an Islamic point of view, Islamic law came to be a curriculum for life and its economic, political and social affairs, Through follow-up of information programs and official reports issued by the Central Bank of Egypt, The impact of the visual media on the Egyptian economy is evident, The goals and objectives that emerged in the post-2013 period were understood, And the difficulty of economic life experienced by citizens because of the lack of a clear vision to get out of the economic crisis experienced by Egypt to the present time, And to the need to work to rid Egypt of this crisis of power, which controls the economic policies of the country, which corrupt and unfit, And moral corruption in the daily dealings of people with each other have a strong relationship in the decline of the economic situation and its impact on the state and society. And the need for a distinguished media to take from the legal texts of Islam and the jurisprudence rules developed by scientists In order to confront the corrupt Western media. The researcher recommends the need to activate the scientific aspect of the application of visual media and exit from the stereotypical aspect and the continuous consideration of the latest economic situations and the extraction of sentences and rules and laws that are consistent with the teachings of Islamic law, The researcher recommends the need to unify the scientific efforts related to visual media and economics, to allocate research and studies more accurately, to understand the issues and to devise sound Islamic rulings .