دور البنوك الإسلامية في تمويل المشروعات الصغيرة والمتوسطة، دراسة حالة بنك التضامن الإسلامي الدولي في اليمن من العام 1996 إلى 2012
İslam bankalarının küçük ve orta ölçekli projeleri finans etmedeki rolü Yemen İslam Tedâmun Bankası örneği 1996-2012
- Tez No: 600248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDELKADER CHACHI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu Tez Küçük Ve Orta Büyüklükteki Projelerin Etkisini Tanımayı, Ekonomik Etkisinin Milli Ekonomiye Etkisini Açıklamayı Ve Bu Projelerin Faaliyetleri Ve Ekonomik Kalkınmanın Arasındaki Bağı Açıklamayı Amaçlamıştır. Yine İslami Katılım Bankasının Küçük Ve Orta Üyüklükteki Projeleri Finanse Etmek Doğrultusunda Yaptığı Katkılara Işık Tutmuştur. Araştırmacı Bu Araştırmasında Endüktif Yöntemi Kullanmıştır. Bunu; İslami Bankalar Ve Küçük Ve Orta Büyüklükte Projeleri Finanse Etmekte Katkıları Konusunda Yapılan Araştırmaları Gözden Geçirerek, Keza Bu Projeleri Finanse Etme Koşullarını Toplamıştır. Yine Araştırmacı Bankanın Küçük Ve Orta Büyüklükteki Projeleri Finanse Etmekte Katkısını Değerlendirmek İçin Analitik Yöntemi Kullanarak İslami Katılım Bankasının Raporlarını İncelemiştir. Araştırmanın Sonucunda Araştırmacı Uluslararası İslami Katılım Bankasının Ve Diğer İslami Bankalarının Faaliyetlerini Tanıtan Ve Diğer Bankalarla Arasındaki Farkı Açıklayan Reklam Ve Tanıtımlar Yapmamasına Rağmen Toplum Bireylerinin Biriktirdikleri Paraları Cezbedebildiği, Uluslararası İslami Katılım Bankasının Kendini Muhtemel Finans Taliplerine Tanıtmakta Ciddi Kusur Olduğu, Bu Finans Taliplerinin Banka Hakkında Adının İslami Olduğu Haricinde Finans Koşul Ve Mevzuatı Hakkında Bilgileri Olmadığı, Bundan Dolayı Finans Taliplerinin Olmadığı Sonuçlarına Varmıştır. Araştırmacı Araştırmasının Sonucunda Yemen İslami Finans Kurumlarına Finans Programlarını Açıklayıcı Ve Net Bir Şekilde Mümkün Olan Her Türlü Yolla Tanıtmalarını, Özellikle Uluslararası İslami Katılım Bankasına Küçük Ve Orta Büyüklükteki Proje Sahiplerinin Başvuru Yapmalarını Beklemeyip Bu Proje Sahiplerini Aramasını, Keza Üyük Kazanım Vadeden Yatırım Alanları Hakkında Araştırma Yapmasını, Bu Yolla Proje Sahipleriyle Bir Süreliğine Ortaklık Yapıp Böylece Hem Ekonomik Hem De Sosyal Amacını Gerçekleştirip, Aynı Zamanda Verdiği Finansın Karşılığında Kar Sağlamasını, Daha Sonra Bu Projelerin Tamamen Sahiplerine Ait Olmasını Tavsiye Eder.
Özet (Çeviri)
The aim of this study“The role of Islamic banks in financing small and medium-sized enterprises - case study of Islamic solidarity bank from 1996 to 2012”is to examine the role of Islamic banks in financing small and medium-sized enterprises; to show their economic impacts on the national economy, and to clarify the correlation between the effectiveness of small and medium-sized enterprises and achieving economic development, in addition to highlighting the contributions of the International Islamic solidarity bank to the financing of small and medium-sized enterprises. In this study, the researcher uses the inductive approach by reviewing what the researchers wrote about Islamic banks and their contribution to the financing of small and medium-sized enterprises. The controls regarding the financing of these projects were also collected. Thus, the researcher used the analytical approach by reviewing and analyzing the reports of Islamic solidarity bank for reaching the contribution of the Bank in financing of small and medium-sized enterprises. The researcher points out that the International Islamic Solidarity Bank, managed to attract the savings of the society, even though they did not conduct media campaigns that show the difference between them and the conventional commercial banks in terms of the nature of their activity. There is still a lack for the Islamic international solidarity bank to define itself for applicants who only know about the bank's Islamic title, so many of the applicants for small and medium-sized enterprises and their owners know a little about work of this bank, so no one thought of asking for funding from it. The researcher recommends the International Islamic solidarity bank to promote their funding by all the available means to achieve a clear vision of it and the formulas that deal with it, and show the advantage of each formula. The researcher also recommends the bank to search for small and medium-sized entrepreneurs and promising investment fields; In order to achieve the development of these projects in real partnership with their owners for a certain period, in this case the International Islamic solidarity bank will achieve his economic and social goal, and earns sufficient profits form the money it gave to develop these projects, and in final the projects management will return to their owners