Preparation and characterization of combustion modified polyurethane
Yanmaya karşı modifiyeli poliüretanın hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 600330
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE HACALOĞLU, PROF. DR. AYŞEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Poliüretan (PU) esnek sünger çok yönlü ve kaliteli bir yastıklama malzemesidir. Aralarında yüksek elastikiyetli (HR) sünger daha iyi destek faktörü sağlar, bu da oldukça rahat olduğu anlamına gelir. Poliüretan sünger kimyasal yapısı nedeniyle yanıcıdır. Döşemeli mobilyaların ateşlenmesi konut yangınlarında artışa neden olmuş ve insanlar ölmüştür. Bu çalışmada, yanma özelliklerini ve ısıl kararlılığını geliştirmek için Polyisocyanate Polyaddition (PIPA) Polyol ile modifiyeli yüksek esnekliğe sahip poliüretanlar hazırlanacaktır. Ayrıca, modifiye edilmiş HR süngerin yanma özelliklerini sınıflandırmak için Birleşik Krallık yatak ve mobilya mevzuatının dayandığı İngiliz Standardı BS 5852 kullanılmıştır. Dolgu maddesi ve sıvı alev geciktirici (halojenli fosfor tipi) önemli değişkenlerdir. Yanmaya karşı modifiyeli polieter poliollerden biri olan PIPA Polyol, katkı maddesi olarak poliüretan üretimi için kullanılır. Bu polyol kullanımının en önemli nedeni poliüretan süngerin yanmazlığına katkı sağlamaktır. Bu amaçla, % 20 katı içerikli PIPA ve Tris (2-kloroizopropil) Fosfat (TCPP) katkı maddesi olarak, PU sünger içinde kullanılır. Birçok deneme yapıldıktan sonra, PIPA Poliol içeren poliüretan formülasyonu yeniden düzenlenmiş ve amaca uygun bir poliüretan elde edilmiştir. Sünger örnekleri yapısal olarak yoğunluk, sertlik, esneklik ve deformasyon testleri ile analiz edildi. Katkı maddeleri kullanımı ile bu özellikler düşük miktarda değişiklikler göstermiştir. Yoğunluk, destek faktörü (SAG) ve esneklik özellikleri geliştirilmiştir. Kopma direnci ve kopma uzama ile de süngerlerin mekanik özellikleri çalışılmıştır. Yanmaya karşı modifiye edilmiş sünger yapıldıktan sonra, kopma direnci ve kopma uzaması azalmıştır. Thermogravimetrik Analiz (TGA), ve Direk Piroliz Kütle Spektrometresi (DP-MS) termal analizi desteklemek için kullanılmıştır. PIPA ve alev geciktiricinin eklenmesi süngerin termal kararlılığını arttırmıştır. Esnek HR PU süngerin modifikasyonu; yanıcılığın ve ısıl stabilitenin etkili bir yolunu gösterdi. BS 5852 test sonucu, toplam yanma davranışının dolgulu poliole bağlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Polyurethane (PU) flexible foam is a cushioning material which is very versatile and high quality. Among them, high resilience (HR) foam provides better support factor which means it is highly comfortable. Polyurethane foam is combustible due to its chemical nature. Ignition of upholstered furniture caused increasing in residential fires and also people died. In this work modified high resilience polyurethanes with Polyisocyanate Polyaddition (PIPA) Polyol will be prepared to improve combustion characteristics and thermal stability. Besides, British Standard 5852 which the United Kingdom bedding and furniture legislation is based was used to classify combustion properties of modified HR foam. Important variables are the filler and the liquid flame retardant (halogenated phosphorus type). PIPA Polyol which is one of the combustion modified polyether polyol is used for polyurethane production as an additive. The most important characteristic of this polyol usage is its contribution to combustibility of polyurethane foam. For this aim, 20% solid content PIPA and Tris(2-chloroisopropyl) Phosphate (TCPP) are used as an additive in PU foam. After conducting several trials, formulation of polyurethane includes PIPA Polyol was rearranged and obtained working polyurethane. The foam samples were analyzed structurally by density, hardness, resilience and compression set tests. By the additives, these properties showed slight changes. Density, support factor (SAG) and resilience properties were developed. Furthermore, mechanical properties of foams which are tensile strength and elongation at breaks were also studied. After making combustion modified foam, tensile strength and elongation at break decreased. Decrease of both tensile strength and elongation at break is associated with the shortening of soft segment length. Thermogravimetric Analysis (TGA) and Direct Pyrolysis Mass Spectrometry (DP-MS) has been used to support thermal characterization. Addition of PIPA and flame retardant increased the thermal stability of foam. Modification of flexible HR PU foam showed the effective way of the flammability and the thermal stability. BS 5852 test result indicated that overall combustion behavior depends on filled polyol.