Çamaltı tuzlasında dağılım gösteren artemia (Artemia parthenogenetica) zooplanktonunun akuakültür potansiyelinin araştırılması
Investigation of aquaculture potential of çamalti saltworks artemia (Artemia parthenogenetica)
- Tez No: 600333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİS KORU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Artemia sp. deniz kıyılarında tuz üretmek amacıyla kurulmuş tuzla ekosistemlerinde yaşayan en önemli organizmadır. Doğal yaşam yerinde Artemia yılın belli dönemlerinde dışı sert kabukla çevrili kistler üretir. Tuzlalar, güneş ışığından yararlanarak deniz suyunu buharlaştıran tuz üretmek amacıyla kurulmuş, farklı ölçülerdeki havuzlardan oluşan sistemlerdir. Deniz kenarında, buharlaştırma havuzlarında Artemia, tuzlalara özgü ekosistem içerisinde, önemli canlıların başındadır. Doğal yaşam yerinde Artemia yılın belli dönemlerinde dışı sert kabukla çevrili yüzen kistler üretir. Artemia ayrıca ışığın emilimini ve havuz suyu sıcaklığını artırır, dolayısıyla tuz üretimini hızlandırır. Tuz, çeşitli büyüklüklerdeki evaparasyon havuzlarında güneşin etkisiyle deniz suyunun buharlaştırılması sonucu üretilir. Çamaltı Tuzlası İzmir Karşıyaka'ya 28 km uzaklıkta kurulmuştur. Bu tezde, Çamaltı Tuzlası'nda sahadan Artemia parthenogenetica yumurtası toplanmış ve canlı biyomasın yetiştiriciliği için çalışmalar yapılmış, Türkiye'nin ilk Artemia üretim işletmesinin kurulmasındaki çalışmalar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Artemia sp. is one of the most important organisms in salt ecosystem, in the evaporation pools established for the salt production in the sea coast. In a natural habitat, Artemia parthenogenetica produces floating cysts surrounded by hard shells at certain stages of the year. Salt is the chemical most relevant to the history of the world's most famous minerals and human civilization. However, the development of a unique saline ecosystem parallel to the salt production process has not been fully understood. The biological process that develops together with increased salinity gradients in evaporative pools and crystallizers of salinators produces excellent food for birds for many reasons. Salts are a system made up of pools of various sizes, which were established to utilize the sunlight to evaporate sea water and produce salt. Çamaltı Salt Lake is located on a flat part of the bay at a distance of 28 km from Izmir Karşıyaka. In this thesis, Artemia parthenogenetica cysts were collected from Çamaltı Saltworks and production of live biomass, the establishment of the the first of the Artemia production company in Turkey.