Harmanören (Göndürle) mezarlığı metal eserleri
Metal objects of Harmanören (Göndürle) cemetery
- Tez No: 600364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERKAN FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez çalışması, Isparta İlinde yer alan Harmanören (Göndürle) Mezarlığı kazılarında bulunmuş olan metal eserleri kapsamaktadır. Söz konusu yerleşmede kaçak kazılar nedeniyle 1989, 1991 ve 1992 yıllarında Isparta Müze Müdürlüğü'nce ilk dönem kurtarma kazıları gerçekleştirilmiştir. Daha sonra ise kazılar, 1995-2005 yılları arasında 11 sezon boyunca Isparta Müze Müdürlüğü Başkanlığında ve Mehmet ÖZSAİT'in bilimsel danışmanlığında devam etmiştir. Tezde kullanılan malzeme, bu kazılarda ortaya çıkarılan ve büyük çoğunluğu henüz yayınlanmamış olan, İTÇ II, İTÇ III ve OTÇ dönemine tarihlenen metal eserlerden oluşmaktadır. Tezin amacı Batı Anadolu'nun kazısı yapılmış İlk Tunç Çağı mezarlıklarından biri olan Harmanören'e (Göndürle) ait metal eserlerin tipolojik açıdan değerlendirilmesi, başta Batı Anadolu olmak üzere anadolunun diğer bölgeleri ile Yakın Doğu ve Ege adalarındaki bazı yerleşme ve mezarlıklarda ele geçmiş benzer buluntular ile karşılaştırmaların yapılması sureti ile bölgenin madenciliğindeki yeri ve öneminin saptanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis comprises metalwork that has been found in Harmanören (Göndürle) cemetery, Isparta. In the years of 1989, 1991 and 1992, first salvage excavations had carried out by Isparta Museum due to the illegal digging at the site. The excavations continued under the supervision of Isparta Museum with the academic counseling of Mehmet ÖZSAİT for 11 season between 1995-2005. The thesis material mostly consist of unpublished pieces which are dates back to the EBA I and EBA II. The aim of this study is to examine the typology of metalwork from Harmanören (Göndürle), one of the excavated cemetery among others in Anatolia, Near Eastern and Aegean Islands to compare them with other findings within the region.