Oleuropein ve nano-oleouropein formunun 5rp7 ve 3t3 hücreleri üzerine apoptotik etkileri
- Tez No: 600464
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MEHTAP KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde kanser çok sık görülen, erken tanı ve teşhis konulmadığı zaman ölümcül olan bir hastalıktır. Kanser tedavi şekillerinden biri olan kemoterapinin hedefi kanserli hücreleri yok etmektir. Kemoterapi ilaçları her kanser türünde etkili olmamaktadır. Bu yüzden kanser tedavisi için yeni geliştirilmiş ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Oleuropein zeytinyağı ve yaprağından elde edilen fenolik bir bileşiktir. Yapılan çalışmalarda zeytinin kendisinde ve yağında yağ asitleri, polifenoller ve flavonoidler gibi güçlü antioksidanları bulundurduğunu ortaya koymuştur. Zeytindeki antioksidanların kardiyovasküler hastalıklar ve kanser riskini azalttığı ve hücrelerin genetik olarak hasar görmesini engellediği gibi sağlık üzerine olumlu etkilerinin olduğunu kaynaklarla desteklenmektedir. Kanser tedavilerinde yeni yaklaşımlar, kanserli hücrelere yeni tedavi ajanlarının sokulması, yan etkileri en az olan ajanlar seçilip bunların geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmamızda oleuropeinin ve nano-oleouropein formunun H-ras sıçan embriyo fibroblast 5RP7 ve fare embriyo fibroblast 3T3 hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Deney sonuçlarımızdan oleuropein ve nano-oleo formunun sıçan embriyo fibrablast 5RP7 hücrelerinde sitotoksisite gösterdiği ancak 3T3 fare embriyo fibroblast hücrelerinde ise çok yüksek dozlarda çok düşük sitotoksisite gösterdiği bulunmuştur. Bu ajanın bu özelliğinden dolayı yeni tedavi ajanı olarak geliştirilip ileri araştırmalar yapıldıktan sonra kanser tedavisinde uygulanma potansiyeline sahip olduğunu vurgulamaktayız.
Özet (Çeviri)
Cancer incidence is in increase in recent years. Cancer is the most present disease of the recent years with high mortality rates when it is not diagnosed or treated in erly stages. Chemotherapy is not effective for the therapy of all cancer types. Thus, there is a need of novel agents for cancer treatment. Oleuropein is a phenolic compound obtained from olive tree leaf and olive oil. Resenth research revealed that it has many properties such as anti-infulamatuar, anti-bacterial, anti-oxidant, anti-microbial and anti-fungal. In addition to olive and olive oil also contain strong antioxidants such as polyphenols and flavonoids in fatty acids. In recent years studies have supported positive phenotypic effects on health, such as preventing lipoprotein oxidation, reducing cardiovascular disease and cancer risk, and preventing genetic damage to cells showing antioxidant effects. New approaches to cancer treatments include the introduction of new therapeutic agents into cancerous cells, and the selection and development of agents with at least side effects. In this study, the cytotoxic effects of oleuropein and nano-oleo form on H-ras rat embryo fibroblast 5RP7 and mouse embryo fibroblast 3T3 cells will be investigated. As a result of our study, oleuropein and nano-oleo forms have been shown to have high cytotoxicity on rat embryo fibrablast 5RP7 cells then on 3T3 mouse embryo fibroblast cells. Therefore, these agents are offered for further studies to develop anticancer agents.