Avrupa toplulukları ilk derece mahkemesi ve Avrupa Birliği kamu hizmet mahkemesi
Court of first instance of European communities and public services court of the European Union
- Tez No: 204457
- Danışmanlar: PROF.DR. SAMİR SALHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜÖZEL HUKUK ANA BİLİM DALIYÜKSEK LİSANS PROGRAMIAVRUPA TOPLULUKLARI İLK DERECE MAHKEMESİVEAVRUPA BİRLİĞİ KAMU HİZMET MAHKEMESİÖZETAvrupa Toplulukları İlk Derece Mahkemesi, başlangıçta, AvrupaTopluluklarının asli ya da yardımcı organları arasında öngörülmüş bir kurumdeğildir. Ancak Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nın zamanla artan işyükünü hafifletmek ve Topluluklar Hukukunun etkin bir biçimdeuygulanmasını sağlamak amacıyla Kurucu antlaşmalarda yapılan değişikliklereistinaden AB Bakanlar Konseyi'nin 24 Ekim 1988 tarih ve 1988/591 sayılıkararıyla kurulmuştur.Avrupa Toplulukları İlk Derece Mahkemesi, kurumsal açıdan AvrupaToplulukları Adalet Divanı'na bağlı bir alt derece mahkemesi ise de yargısalanlamda bağımsız bir yargı merciidir. Her iki mahkemenin görev alanlarıfarklıdır ve mahkemeler nezdinde dava açabilecek süjeler tespit edilmiştir.Toplulukları oluşturan üye devletlerin sayısındaki artışa paralel olarak AvrupaToplulukları İlk Derece Mahkemesi'nin üye sayısı da zamanla artmıştır. HalenMahkeme 25 üyeden(Yargıçtan) oluşmaktadır.2Topluluklara sonradan katılan üyeler nedeniyle nitelik ve nicelik olarakartan iş yükünü karşılamakta zorlanan ATAD ve ATİDM'ne yardımcı olmak veuyuşmazlıkların konusunda uzmanlaşmış ihtisas mahkemelerince çözümekavuşturulmasını sağlamak amacıyla Nice Antlaşması ile gerçekleştirilenreformların devamında, AB Bakanlar Konseyi'nin 2 Kasım 2004 tarih 2004/752sayılı kararıyla, Topluluklar Kurumları ile Çalışanları arasındakiuyuşmazlıklara bakmak üzere Avrupa Birliği Kamu Hizmet Mahkemesikurulmuş v e Mahkeme'yi oluşturan 7 üye 1 Ekim 2005 tarihinde çalışmayabaşlamıştır.ABKHM'nin kurulması ile Topluluklar Yargı Sistemi üç dereceli biryargılama sistemine dönüşmüştür. Belirli konularda Uzmanlaşmış YargıDaireleri ilk derecede uyuşmazlıkları çözmek üzere görevlendirilmiş, buDaireler tarafından verilen kararların temyiz edilmesi halinde temyiz talebininATİDM'nce inceleneceği öngörülmüştür. ATİDM kararlarının, Toplulukhukukunun birliği ve uyumuna ilişkin olması halinde ise, Hukuk Sözcüsününtalebi veya ATİDM'nin re'sen göndermesi üzerine ATAD tarafındandenetleneceği hükme bağlanmıştır.ATİDM, gelecekte benzerleri kurulacak bu Uzmanlaşmış Yargı Daireleriiçin Yargı yolu mercii konumuna yükselmiştir. Yetki alanında bulunanuyuşmazlıklara ise İlk Derece Mahkemesi olarak bakacaktır. ATAD, Temyizmercii olarak görev yapacak ve Topluluklar Hukukunun yeknesak bir biçimdeuygulanması ve içtihat birliğinin sağlanmasını temin edecektir. Böylece ATAD,Topluluklar Hukukunun uygulanması ve yorumlanmasında nihai söz sahibi olmaniteliğini sürdürmeye devam edecektir.Tezi Hazırlayan : Miktat BAŞARANTez Danışmanı : Prof.Dr. Samir SALHATez Kabul Tarih ve No : 28.06.2006 2006/12Jüri Üyeleri : Prof.Dr. Samir SALHADoç.Dr. Seyithan DELİDUMANYrd.Doç.Dr. Yusuf ÇALIŞKAN
Özet (Çeviri)
1KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜÖZEL HUKUK ANA BİLİM DALIYÜKSEK LİSANS PROGRAMICOURT OF FIRST INSTANCE OF EUROPEAN COMMUNITIESANDPUBLIC SERVICES COURT OF THE EUROPEAN UNIONABSTRACTThe Court of First Instance of European Communities is not aninstitution that was initially presumed between the main or supporting bodies ofthe European Communities. However, it was founded on 24th of October 1988by the decision No. 1988/591 of EU Council of Ministers according to theamendments at the institutional agreements in order to reduce the workload ofthe Council of Justice of the European Communities and for providing anefficient implementation of the European Law.Although the Court of First Instance of European Communities is acourt of lower degree connected to the Council of Justice of the EuropeanCommunities, it is an independent institution in the sense of legal procedures.Both courts have different areas of duties and the subjects of lawsuit at thesecourts are also predetermined. Parallel to the increase in the number of themember states the number of members at the Court of First Instance ofEuropean Communities was increased in time. Presently, the Court is occupiedby 25 members (judiciaries).In the framework of reforms that were realized by the Agreement ofNice, in order to support the Council of Justice of the European Communities2and the Court of First Instance of European Communities that faced difficultiesin handling the quantitatively and qualitatively increasing workload throughthe new members joining the communities recently as well as for solving thedisputes by Courts as specialized in their own subject, the European UnionCourt of Public Services was founded on 2nd of November 2004 by the decisionNo. 2004/752 of EU Council of Ministers in order to judge over the disputesbetween the EU institutions and their employees and 7 members of this Courthave started with their work on 1st October 2005.After the establishment of the European Union Court of Public Servicesthe legal order of the Communities was designated to become a three-degreesystem. Specialized courts of justice were assigned for the solving the disputes offirst degree and the appeals to a higher instance were foreseen to be addressedfor procedure at the Court of First Instance of European Communities. It wasdecided in this course, that the verdicts of the Court of First Instance ofEuropean Communities would be controlled by the Council of Justice of theEuropean Communities in the event of their relation with the harmonisation ofthe Communities Law, or after a direct application by the Court of FirstInstance of European Communities.The Court of First Instance of European Communities has become ajudicial institution for similar specialized justice courts that would beestablished in the future. It will have jurisdiction over the disputes in its ownsubject. The Council of Justice of the European Communities will havejurisdiction as a court of appeal and will provide for a harmoniousimplementation of the European Law and for the unity of the common law. Inthis respect, the Council of Justice of the European Communities will furtherhave the final word to say in the execution and construal of the CommunitiesLaw.Tezi Hazırlayan : Miktat BAŞARANTez Danışmanı : Prof.Dr. Samir SALHATez Kabul Tarih ve No : 28.06.2006 2006/12Jüri Üyeleri : Prof.Dr. Samir SALHADoç.Dr. Seyithan DELİDUMANYrd.Doç.Dr. Yusuf ÇALIŞKAN