Karayolu tünellerinde jeodezik ve jeoteknik yöntemlerle deformasyon analizi
Deformation analysis by geodeti̇c and geotechnical methods in highway tunnels
- Tez No: 600529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN CÜNEYT ERENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Karayolu ulaşım ağında tüneller önemli yer tutmaktadır. Topoğrafyanın elverişsiz olduğu alanlarda ulaşımın güvenli, konforlu ve ekonomik olarak sağlanması amacıyla tüneller kullanılmaktadır. Tünellerin sağladığı kolaylıkların yanı sıra imalat aşamasında ve sonrasında çeşitli riskler barındırmaktadır. Bu risklerin ön görülebilmesi ve imalatların bu risklere yönelik olarak şekillendirilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı tünel projelerinde deformasyon analizi önemli yer tutmaktadır. İmalat sırasında ve sonrasında deformasyonların belirlenmesi ve takip edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Çanakkale ili Ayvacık-Küçükkuyu karayolu km 10+700 – 12+400 arasında yer alan T1 Tüneli incelenmiştir. Bölgenin deprem kuşağında bulunması ve bu nedenle karışık bir litolojiye sahip olmasından dolayı deformasyonların takibi büyük önem arz etmektedir. Çalışmada Jeodezik ve Jeoteknik ölçme yöntemleri kullanılarak yapıdaki deformasyon faktörlerinin ilişkisinin ve boyutlarının analiz edilmesi amaçlanmaktadır. İmalat sırasında tahkimat sistemleri üzerinde oluşan yük, basınç ve gerilim değerlerinin yanı sıra yatay ve düşey hareketlerde gözlenerek bu veriler arasındaki ilişki incelenmektedir. Ayrıca bölgenin deprem kuşağında olmasından dolayı imalat sürecinde bölgede oluşan depremler ve bu depremlerin imalata etkileri gözlenmiştir. Bu doğrultuda yapılan çalışma ile jeodezik, jeoteknik ve depremsellik verileri bir arada analiz edilmiştir. Çalışmada yapının ekonomik ömrü olan 100 yıl içerisinde karşılaşabileceği deprem büyüklükleri ve istatistikleri deprem geçmişi doğrultusunda belirlenmiş ve analiz edilmiştir. Bu çalışmalar ışığında çeşitli revizyonlar gerçekleştirilerek yapının imalat sürecinin en ekonomik ve en güvenli şekilde devam etmesi ve tamamlanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the highway transportation network, the tunnel has an important place. Tunnels are used to provide safe, comfortable and economical transportation in areas where topography is not available. In addition to the facilities provided by the tunnels, there are various risks during and after the manufacturing phase. These risks need to be anticipated and manufacturing must be shaped to address these risks. Therefore, deformation analysis in tunnel projects has an important place. During and after manufacture, it is necessary to determine and follow the deformations. In this study, the T1 Tunnel located between Çanakkale and Ayvacik - Küçükkuyu highway km 10 + 700 - 12 + 400 has been investigated. Due to the fact that the region is located on the earthquake zone and because of this reason it has a mixed lithology, it is very important to follow the deformations. The aim of the study is to analyze the relationship and dimensions of the deformation factors in the structure by using geodetic and geotechnical measurement methods. The relationship between these data and the load, pressure and tension values on the support systems during the manufacturing process, as well as horizontal and vertical movements are examined. Moreover, due to the fact that the region is located on the earthquake zone, the earthquakes that occurred in the region during the manufacturing process and the manufacturing effects of these earthquakes were observed. With this study, geodetic, geotechnical and seismicity data were analyzed together. In this study, the magnitudes and statistics of the earthquakes that can be encountered within 100 years of the economic life of the structure were determined and analyzed in accordance with the earthquake history. In the light of these studies, various revisions were made and the manufacturing process of the structure was continued and completed in the most economical and safest way.