Kaplama malzemelerinin tasarlanmış çinko oksit partiküllerinin sitotoksisite özelliklerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the impact of coating materials on the cytotoxicity properties of designed zno particles
  1. Tez No: 600569
  2. Yazar: MAHRUZA YUSIFLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TANSU KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kozmetik uygulamalarda üreticiler tarafından güneş kremi ve kozmetik ürün formülasyonlarında çinko oksit (ZnO), sıklıkla bir bileşen olarak kullanılır. Çinko oksit çeşitli dalga boylarındaki (290-400 nm arası) ışınlarda bütün kimyasal filtrelerden daha iyi koruma sağlamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, özgün bir toz teknolojisi olan ve daha önce biyouyumluluğu ZnO nanopartikülerine göre çok daha iyi olduğu tespit edilen tasarlanmış şekle sahip mikron boyutlu hegzagonal MicNo-ZnO tozlarının kozmetik ürünlerde kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla farklı kaplama malzemeleriyle kaplandığında oluşan sitotoksite özelliklerinin incelenmesidir. Kaplama malzemeleri trietoksikarililsilan, polidimetilsiloksan, hidrojen polidimetilsiloksan ve silika olarak kullanılmıştır. Elde edilen farklı formlardaki MicNo-ZnO tozlarının biyolojik etkileri insan keratinosit (HaCaT) hücreleri üzerinde incelenmiştir. Sonuç olarak, polidimetilsiloksan diğer kaplamalarla karşılaştırıldığında MTT ve ROS sonuçlarına göre daha az sitotoksisiteye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Zinc oxide (ZnO) is often used as a constituent in sunscreen and cosmetic product formulations by manufacturers in cosmetic applications. Zinc oxide provides better protection from all chemical filters in various wavelengths (between 290-400 nm). The aim of this thesis is to investigate the cytotoxicity properties of micron-sized hexagonal MicNo-ZnO powders, which are a unique powder technology and which have been designed to be much better than ZnO nanoparticles. The coating materials were used as triethoxycarylsilane, polydimethylsiloxane, hydrogen polydimethylsiloxane and silica. The biological effects of MicNo-ZnO powders in different forms were investigated on human keratinocyte (HaCaT) cells. As a result, polydimethylsiloxane was found to have less cytotoxicity compared to MTT and ROS results compared to other coatings.