Milletlerarası tahkim uygulamasında hızlandırılmış tahkim usulü
Accelerated arbitration procedure in inter-national arbitration
- Tez No: 600570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÇAĞRI YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
2019.Alternatif bir uyuşmazlık çözümü yöntemi olarak, ulusal mahkemelerde zaman harcamak yerine tahkim tercih edilmektedir. Uyuşmazlıkların uluslararası ticaret sisteminde zamanında ve uygun maliyetli bir şekilde çözülmesi kabul edilir. Ayrıca, tahkime yapılan başvuruların artması nedeniyle tahkim merkezleri iş yükü ile karşı karşıya kalmıştır. İş yükünün bir sonucu olarak, bu merkezler hızlandırılmış tahkim olarak adlandırılan hızlı çözüm yolunu geliştirmiştir. Zaman içinde, tahkim için harcanan zaman, ulusal mahkemeler nezdindeki davalarda harcanan zamanla aynı olmaya başlamıştır. Bu sorunu çözmek için tahkim merkezleri, taraflara hızlandırılmış bir tahkim seçeneği sunmaya başlamıştır, böylece bu seçenek, taraflar için maliyet ve zaman açısından verimli bir çözümle sağlanacaktır. Açıkça, hızlandırılmış tahkim, tahkim sürecinin süresini kısaltacaktır. Uluslararası Ticaret Odası (ICC), Londra Uluslararası Tahkim Mahkemesi (LCIA), Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) ve Amerikan Tahkim Teşkilatı (AAA) gibi tarafsızlıklarıyla dünya çapında tanınan önemli tahkim merkezleri, başvuranlar için hızlandırılmış tahkim kurallarını kabul etmişlerdir. Bu tezde, taraflar için hızlandırılmış tahkimin avantajları ve yukarıda belirtilen merkezlerin hızlandırılmış tahkim sistemleri ile ilgili genel bilgiler, uygulamalarından özel örnekler verilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
AYDIN, Erhan Burak. Accelerative Arbitration Procedure In The International Law, Master Thesis, Ankara, 2019.As an alternative dispute resolution method, arbitration is being preferred instead of time consuming national courts. Also, arbitration is accepted to resolve the problems in a time and cost efficient way in international trade system. Moreover, because of escalating applications to arbitration, arbitration centers have been faced with workload. As a result of workload, that centers have developed fast-track solution called expedited arbitration. In course of time, the time spent on arbitration has begun to be the same as the time spent in the proceedings before the national courts. To solve this problem, the arbitration centers have proceeded to offer an expedited arbitration option to parties so that this option will be provided with in a cost and time efficient solution for parties. Clearly, expedited arbitration will shorten the duration of arbitration process. Important arbitration centers globally known such as International Chamber of Commerce (ICC), the London International Court of Arbitration (LCIA), World Intellectual Property Organization (WIPO) and the American Arbitration Organization (AAA) have adopted the specific rules of expedited arbitration for applicants.In this thesis, the advantages of expedited arbitration for the parties as well as general information regarding the systems of expedited arbitration of above-mentioned centers are reviewed by giving specific examples from their practices.