Mehmed Tâhir Münîf'in 'İbret' adlı tiyatrosu: İnceleme-metin
Mehmed Tâhir Münîf'splay 'İbret': Analysis and text
  1. Tez No: 600595
  2. Yazar: BÜLENT AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN KANTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Tanzimat Dönemi Türk tiyatrosu hakkında bugüne değin çok önemli çalışmalar yapılmıştır. Üretken yazarların birçok eser verdiği bu dönemin tüm hatlarıyla ortaya çıkarıldığı/incelendiği yine de söylenemez. Öne çıkan büyük yazarların dışında kalan bazı isimler, edebiyat tarihi kitaplarında sadece bir kayıt olarak anılmıştır. Bu duruma bir örnek de Mehmed Tâhir Münîf'tir. Yazarın ulaşılabilmiş tek tiyatrosu olan İbret, tiyatro tekniği açısından barındırdığı aksaklıklara rağmen ele alınıp değerlendirilmesi gereken bir eserdir. Bu tez, Tanzimat Dönemi Türk tiyatrosunun eksik kalan parçalarını tamamlamak adına ortaya konmuş bir çalışmadır. Yazarın sekiz perdelik bu eseri, dönemin yaşayışı, sosyal yapısı, kültürü hakkında önemli izler taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Until today, very important studies have been done about Turkish theater in Tanzimat Period. It can not be said that this period, in which productive writers produced many works, was uncovered or examined in all its lines. Some names other than the prominent names are given only as a record in literary history books. An example of this is Mehmed Tahir Munif. İbret, the author's only accessible theater, is a work that should be handled and evaluated despite the shortcomings it has in terms of theater technique. This thesis is a work that was put forward to complete the missing parts of the Turkish theater of the Tanzimat period. This eight-act work of the author carries important traces about the life, social structure and culture of the period.