Avrupa sanatında Edgar Degas'nın yeri ve önemi
The place and importance of Edgar Degas in European art
  1. Tez No: 600597
  2. Yazar: AYSUN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ALMELEK İŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Avrupa sanatında Edgar Degas'nın yeri ve önemi sorunsalı kapsamında,19. Yüzyıl sanatına giriş ve Degas'nın yaşamı ve sanatı detaylı bir şekilde ele alınmıştır. 19.yüzyılın getirdiği sanayi devrimi, toplumsal ve sosyal hayatta kendini oldukça belirgin şekilde göstermiştir. Aynı zamanda Akıl çağı olarak da adlandırılan bu dönem, işçi sınıfının isyanı gibi toplumsal olaylara sahne olup sanatı doğrudan etkilemiştir. Ve böylece birçok sanat akımının doğmasına neden olmuştur. Bunlardan başlıcaları, İzlenimcilik, Gerçekçilik, Romantizm, Yeni Klasikçilik'dir. Edgar Degas 19 Temmuz 1834 yılında Pariste doğmuştur. Ailesinin zengin olması ve sanata değer vermesi, onun sanatına etkisi oldukça fazladır. Erken yaşlarda aldığı resim eğitimi ile yeteneği ortaya çıkmış, Güzel Sanatlarda, eğitimine devam ederken tanıştığı Ingres'in hayranı olmuştur. Tıpkı Ingres gibi klasik sanat üzerinde durmuştur. Bu sıralarda birkaç kez İtalya'ya gitmesi sırasında klasik üslupta eserlere yer vermiştir. Manet ile tanışması onun sanata bakışını etkilemiş, aynı zamanda uzun yıllar sürecek bir dostluğun da temeli atılmıştır. Bu noktada atlar ile başlayan modern temalı konular ortaya çıkmıştır. Paris operasına gitmeye başlaması ile müsizyenler, balerinler ve süregelen atlar temasını ele almıştır. Yeni şeyler denemekten asla bıkmayan Degas, japon temasının etkisi ile farklı yöntem ve teknikler denemeye devam etmiştir. Kendisinin de aralarında bulunduğu İzlenimcilerin, sekiz sergisinden yedisine katılmıştır. Ne tamamen Gerçekçi ne de izlenimcidir. Gözlerindeki rahatsızlık nedeniyle heykel sanatına yönelmiş, yaşamının sonuna kadar üretmeye devam etmiştir. 27 Eylül 1917 yılında yaşama veda etmiştir. Degas'nın sanatını kendi içinde başlıklara ayırarak ele alınmıştır. İlk dönem, tarihsel ve diğer eserleri, portreleri, atları, çalışan kadınları, yıkanan kadınları, balerinleri, heykelleri başlıkları altında eserler incelenip geniş yer verilmiştir. 19. yüzyıl Avrupa sanatı kapsamında, Degas'nın Avrupa sanatı içinde; yani Gerçekçilik ve İzlenimcilik arasındaki yeri, örneklem olarak ele alınmıştır. Hayattayken eseri Louvre Müzesine alınan, yegâne isimlerden biri olmasının yanısıra, resim ve heykel konusundaki ustalığı, hem yaşarken hem de ölümünden sonra birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. Bu çalışma, Hem resim hem de heykel yapan sanatçıları araştırmak isteyenler için bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the context of the question of, The place and importance of Edgar Degas Eureopean Art, 19. Introduction to century art and Degas' life and art are discussed in detail. The industrial revolution of the nineteenth century manifested itself in social and social life. This period, also called the Age of Reason, was the scene of social events such as the rebellion of the working class and directly influenced art. And thus, many art movements have emerged. Impressionism, Realism, Romanticism and New Classicalism are the main ones. Edgar Degas was born on July 19, 1834 in Paris. The richness of his family and the value of art, his influence on the art is quite. His talent was revealed through his painting education at an early age. Just like Ingres, he focused on classical art. During this time, he went to Italy several times and included Works in classical style. He meeting with Manet influenced his view of art and laid the foundation for a long-lasting friendship. At this point, modern themed subjects starting with horses emerged. He started to g oto Paris opera and he took the theme of musicians, ballerinas and horses. Never tired of trying new things, Degas continued to experiment with different methods and techniques under the influence of the Japanese theme. He participated in seven of the eight exhibitions of the Impressionists, including himself. It is neither completely Realistic nor impressionistic. Because of the discomfort in his eyes, he turned to sculpture and continued to produce until the end of his life. He passed away on September 27, 1917. Degas' art has been dealt with by dividing it into titles. In the first period, historical and other works, portraits, horses, working women, bathing women, ballerinas, scultures under the headings of the works were examined and given extensive coverage. Within the scope of 19th century European art, within Degas'European art; that is, the place between Realism and Impressionism is taken as a sample. Being one of the only names whose work was taken to the Louvre Museum while he was alive, his mastery in painting and sculpture inspired many artists both during and after his death. This study is a resource for those who want to search for artists who paint and sculpture.