Hastane planlamasında poliklinik yerleşimi ve sirkülasyon analizi
Policlinic settlement and circulation analysis in hospital planning
- Tez No: 600690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünyadaki sosyal, kültürel ve teknik alandaki değişimler mimarlık üzerinde de etkili olmuştur. İnsanlar değişen yaşam koşullarıyla beraber hayatlarındaki standartları yükseltmişlerdir. Bu beklentinin başını çeken sektörlerden biri de sağlıktır. Gerek devlet gerek özel hastanelerde kullanıcı, sunulan hizmetin, imkanların en iyisini ve konforlusunu aramaktadır. Bu konforu sağlamak için ihtiyaç programı ve kullanıcının beklentisi doğrultusunda iyi bir planlama yapılmalıdır. Hastane planlamasında polikliniklerin yeri çok önemlidir. Poliklinikler, yoğunluğu fazla olan mekanlar olduğu için sirkülasyona olan etkisi büyüktür. Mimari tasarım iyi analiz edilerek yapılırsa, bütün bu sorunların üstesinden gelinmiş olunur. Tezin birinci bölümünde, çalışmanın amacı ve kapsamı ortaya konulmuştur. İkinci bölümünde, hastanelerin tarihsel gelişimine yer verilmiş, tarih öncesi dönemden günümüze kadar geçen süre zarfında toplumdaki değişim ve bu değişime bağlı olarak sağlık yapılarının farklılaşmasına değinilmiştir. Üçüncü bölümünde, konunun temelini oluşturan hastane kavramı, sınıflandırılması, bölümleri ve mekansal organizasyondan bahsedilmiş, polikliniklerin hizmet alanlarına değinilmiştir. Dördüncü bölümünde, poliklinik ve tanı birimleri arasındaki sirkülasyon yönetimi değerlendirilmiştir. Hastane polikliniklerine başvuran hastaların memnuniyetini artırmak ve işleyişi kolaylaştırmak, iyi bir mimari planlamayla sağlanabilir. Son bölümde, bu veriler ışığında, polikliniklerin mekânsal tasarımı ve diğer birimlerle olan ilişkilerinin, sağlık hizmeti sunumunu nasıl etkilediği, Özel Akademi Meram Hastanesi ve Beyşehir Devlet Hastanesi örnekleri üzerinden incelenmiştir. Hastanelerdeki sirkülasyon analizi; hastane girişleri, kullanıcılar, poliklinik-tanı birimleri ilişkisi, bekleme alanları başlıkları altında değerlendirilmiştir. İçinde barındırdığı çeşitli programlardan dolayı kompleks plana sahip yapılar olan hastanelerde yapılabilecek değişimler ele alınmış ve ileriye yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The changes in the social, cultural and technical aspects of the worl have also been influential on architecture. People have raised standards in their lives with chancing living conditions. One of the sectors that attracted this expectation is health. Whether in state or private hospitals,the user is looking fort he best and comfort of the service offered. In order to provide this comfort,a good planning must be done in accordance with the program of the need and the expectation of the user. The place of policlinics is very important in hospital planning. Because the policlinics are places with a lot of density, the effect on the circulation is big. If architectural design is done with good analysis, all these problem can be overcome. In the first part of the thesis, the aim and scope of the study are put down to the fact. In the second part, the historical development of the hospitals is given, the changes in the society during the period from prehistoric to the present day and the differentiation of health structures due to this change are mentioned. In the third part, the foundation of the subject that creates the concept of hospital, its parts and its position in the health system has been referred. Later on the definition of the hospital has been made and the types and the systems of hospital buildings have been examined. In the fourth part, spatial organization of the hospitals has been addressed; specifically the layout of the policlinics has been expressed. In the fifth part, the management circulation between the policlinics and the diagnosis units has been evaluated. Increasing patient satisfaction who apply to policlinics in the hospitals and making the process easier can be possible by a gratifying architectural plannig. Lastly, in the light of these data, how the relation among spatial design of the policilinics and the other units affect healthcare delivery were examined on the samples of Private Academy Hospital and Beyşehir State Hospital. In buildings with complex plans due to the diversity of programs such as hospitals and possible changes in the health system were taken over and forward-looking recommendations were proposed.