Türkiye'de foreks piyasası ve yapısal düzenlemelerin piyasa işleyişine etkilerinin değerlendirilmesi
Forex market in Turkey and evaluation of effects of regulations on market operation
  1. Tez No: 600708
  2. Yazar: ECE CEREN MIHÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gelişen teknoloji ile beraber haberleşme hızının artması ve küresel anlamda dalgalı kur rejimin benimsenmesi alternatif piyasaları doğurmuştur. Foreks piyasası günlük yaklaşık olarak 6,5 trilyon USD işlem hacmine ulaşması ile beraber dünyanın bilinen en büyük tezgah üstü piyasası olarak karşımıza çıkmaktadır. Beş gün 24 saat boyunca işlem yapılabilmesi (güneş batmayan piyasa), az miktarda teminat ile yüksek işlemler yapılabilmesi (kaldıraç oranı), spekülatif işlemlerin yapılabilme olanağı ve çift yönlü işlem yapılabilmesi gibi özelliklerinden dolayı foreks piyasası tüm dünyada yoğun ilgi görerek piyasada yatırımların artmasına neden olmuştur. Bu çalışmada öncelikle foreks piyasasının da içinde bulunduğu finansal piyasalar ışığında piyasa ayrıntılı olarak incelenmiş, istatistiki verilerden yararlanılarak değerlendirmeler yapılmış ve piyasada rol alan aktörlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The increasing speed of communication and the adoption of a fluctuating exchange rate regime in global terms with the developing technology have given rise to alternative markets. Forex market is known as the world's largest over-the-counter market with a daily trading volume of approximately USD 6 trillion. Due to its features such as being able to trade for five days and 24 hours (Sunless market), being able to make high transactions with a small amount of collateral (leverage ratio), being able to make speculative transactions and being able to make two-way transactions, the forex market has attracted a lot of attention all over the world and has led to. In this study, the market was examined in detail in the light of the financial markets including the forex market, evaluations were made using statistical data and suggestions were made to the actors in volved in the market.