Isıl işlem görmüş bazı ağaç malzemeden elde edilen lamine ağaç malzemenin mekaniksel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some mechanical properties of laminated wood which heat treated
- Tez No: 600788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAŞİT ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada ısıl işlem görmüş bazı ağaç malzemelerden elde edilen lamine ağaç malzemenin mekanik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada lamine işlemi için ısıl işlem görmüş 3 farklı ağaç malzeme ve 2 farklı tutkal kullanılmıştır. Ağaç malzemeler sarıçam, iroko ve dişbudak, tutkallar ise melamin üre formaldehit (MUF) ve poliüretan (PU) tutkalları kullanılmıştır. Elde edilen lamine ağaç malzemenin tam kuru yoğunluğu, denge rutubet miktarı, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, liflere paralel yapışma direnci, brinell sertlik ve basınç dirençleri deneyleri yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda, yoğunluk değerleri incelendiğinde sarıçam odununda hem MUF hemde PU tutkalları ile laminasyon işleminde yoğunluğun arttığı, dişbudak v odunu ağaç türünde her iki tutkalda da yoğunluğun azaldığı, iroko odunu ağaç türünde ise, PU ile lamine edilen malzemenin yoğunluğunun değişmediği ancak MUF tutkalı ile lamine edilen malzemenin yoğunluğunun bir miktar arttığı tespit edilmiştir. Denge rutubeti değerleri incelendiğinde, sarıçam, iroko ve dişbudak odunlarında, lamine işlemi uygulanmamış kontrol gruplarının, denge rutubet miktarı değerlerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Lamine işlem uygulanmış örnekler içinden ise en yüksek değer %8,64 ile iroko odununun MUF ile laminasyonundan elde edilen malzemede görülmüştür. Eğilmede elastikiyet modülü değerleri incelendiğinde, sarıçam ve iroko odunu örneklerinde değerlerin, kontrol grubuna göre yüksek olduğu, dişbudak odunu örneklerinde ise kontrol grubundan düşük olduğu tespit edilmiştir. En yüksek eğilmede elastikiyet modülü 15494,55 N/mm2 değer ile iroko odununun, PU tutkalı ile laminasyonundan elde edilen malzemede görülmüştür. En düşük değer ise dişbudak odununun MUF tutkalı ile laminasyonundan elde edilen malzemede görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the mechanical properties of laminated wood material obtained from some heat treated wood materials. In the study, 3 different types of heat treated wood materials and 2 different types of glue were used. Wood materials were made from pine, iroko and ash, while glues were used as melamine urea formaldehyde (MUF) and polyurethane (PU) adhesives. Full dry density, air density, balance moisture content, bending strength, flexural modulus of flexural strength, stiff adhesion resistance, brinell stiffness and pressure resistance tests were performed. As a result of the experiments, when density values are examined, it is observed that density increases in lamination process with both MUF and PU glues in pine wood; the density of the material has been determined to increase slightly. vii When the balance moisture content values were examined, it was determined that the values of balance moisture were high in the pine, iroko and ash woods. Among the samples treated with laminate, the highest value was seen in the material obtained by lamination of iroko wood with 8,64%. When the bending strength values were examined, it was found that the values of the pine and iroko wood samples were higher than the control group and the ash wood samples were lower than the control group. The highest bending strength was found in the material obtained by lamination of iroko wood with PU glue with a value of 15494.55 N / mm2. The lowest value was seen in the material obtained from the lamination of the ash wood with binder glue.