Effect of achilles tendon vibration at adapting to different sensory conditions
Değişik fiziksel çevrelere / duysal şartlara adaptasyonda aşil tendonuna uygulanılan titreşimin etkisi
- Tez No: 600787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENİH GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı, görme ve dokunma bilgileri ile oluşturulan farklı duysal ortamlara adaptastonda Aşil tendon vibrasyonunun (ATV) postür salınımı ve postürün geriye meyli üzerindeki etkisini incelemektir. Buna ek olarak, vibrasyonun tekrar geleceği ile ilgili beklentinin postür cevaplarına olan etkisi de incelenmektedir. Bu amaçla, deneklerin, somatosensör algı (dokunma) ipuçları almadığı ve aldığı iki farklı deney ortamı hazırlanmıştır. Kuvvet platformu üzerinde iki ayak üzerinde sabit dik duruş testi, bu iki farklı ortamda hem göz açık hem de göz kapalı olarak, Aşil tendon vibrasyonu varlığında ve de yokluğunda uygulanmıştır. Deneyler hentbol oyuncuları ve yüzücülerden oluşan iki spor grubu ve sedanterlerden oluşan kontrol grubu üzerinde yürütülmüştür. Veri değerlendirmeleri ve sonuçların yorumlanması için basınç merkezinin ön-arka doğrultusundaki değeri (CoPx) hesaplanmış ve kullanılmıştır. Sonuçlar, gruplardan bağımsız olarak, tüm dizayn edilmiş duysal ortamlara adaptasyonda, ATV'nin propriyoseptif bilgiyi değiştirerek postürün geriye meyline ve postür salınımının artmasına yol açtığını göstermiştir. Buna karşın, vibrasyonun tekrar geleceği ile ilgili beklentinin, ATV'nin postür üzerindeki etkisini azalttığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, gruplardan bağımsız olarak, dokunma bilgisinin görsel bilgiye kıyasla, ATV'nin postür üzerindeki etkisini azaltmada daha etkili olduğu görülmüştür. Çalışmanın en ilgi çekici sonucu ise ATV uygulanırken postür kontrolü sırasında, dokunma ve görsel bilgi birlikte kullanıldığında, gruplar arası postürel cevap farklarının kaybolduğudur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effect of Achilles tendon vibration (ATV) on postural sway behavior and backward body tilt (fall) response at adapting to different sensory conditions. The effect of anticipation on postural responses during ATV is also examined. Two different somatosensory environments are created which are without and with bodily somatosensory (touch) cue, respectively. In these different sensory environments, bipedal quiet stand test is applied on a force platform in both eyes-open and eyes-closed conditions, in the absence and the presence of ATV, respectively. The experiments were conducted on two sports groups (handball players and swimmers) and one control group (sedentary subjects). Center of pressure value in antero-posterior direction (CoPx) was computed and used in data validation and interpretation of the results. The results showed that independent from the groups, ATV always altered the proprioceptive information resulting backward body tilt (fall) and an increase in postural sway at adapting to all designed sensory conditions. However, it was observed that the anticipation of the vibration reduced the effect of ATV. Furthermore, independent from the groups, the contribution of touch information to reduce the effect of ATV was found more than the contribution of visual information. The most interesting result of this study was that when visual and touch information were supplied together to the sensory negative feedback mechanism, inter-group differences in terms of postural responses during ATV were vanished.