Karadenizde seyir yapan gırgır teknelerinin egzoz emisyonlarının gemi izleme sistemi ile analizi
Analysis of exhaust emissions of purse seine fishing vessels navigating in the black sea with vessel monitoring system
  1. Tez No: 600809
  2. Yazar: ERALP ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Balıkçı gemilerinin Dünya'da ve Türkiye'de filo hacimlerinin ve makine güçlerinin artması sonucunda balıkçı gemisi kaynaklı emisyonlarda da artış olmuştur. Bu emisyonların yol açtığı zararların önlenmesi amacıyla Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) emisyonların kontrolü için yeni düzenleme ve sınırlamalar yapma kararı almıştır. Bu çalışmada, Balıkçı Gemilerinin İzleme Sistemi (BAGİS) kullanılarak, Karadeniz kıyılarında aktif olarak gırgır balıkçılığıyla uğraşan 3 farklı boy grubunda toplamda 18 adet balıkçı gemisinin 2017-2018 av sezonu verileri değerlendirilmiştir. Toplamda 2613 ayrı gün için ele alınan veriler; gemilerin hızını ve çalışma bölgesini içermektedir. Emisyonların belirlenmesi ve sınıflandırılmaları amacıyla gemilerin ana makine ve yardımcı makine güçleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler incelenerek gemilerden kaynaklı emisyonlar Aşağıdan Yukarı metodu kullanılarak belirlenmiştir. Liman, operasyon ve seyir esnasındaki emisyonlar hesaplanmıştır. NOx, SOx, CO2, HC ve PM gazlarının ortalama salınım değerleri sırasıyla 16,74±5,5 ton, 1,75±0,7 ton, 1239,87±473,9 ton, 0,96±0,4 ton ve 0,68±0,2 ton olarak bulunmuştur. Gemilerin liman, operasyon ve seyir esnasında yaptığı salınımlar ayrı ayrı incelendiğinde NOx gazı seyir kondisyonu haricindeki tüm gaz sınıflarında liman esnasındaki salınımlar operasyon ve seyir esnasındaki salınımlarından sırasıyla 2,20 ̴ 4,27 kat ve 1,89 ̴ 2,69 kat daha fazla olduğu hesaplanmıştır. NOx seyir kondisyonu ise NOx liman kondisyonun yaklaşık olarak 1,5 katı olarak hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
In the World as well as Turkey, an increase has achieved in the gas emissions of fishing vessels due to increased fleet size and engine powers. With the aim of to prevent damages caused by emissions, International Maritime Organization (IMO) decided to make new regulations and limitations for the controlling these emissions.In this research study, 2017-2018 fishing season data of 18 fishing vessels in 3 different length groups engaged in purse seine fishing on the Black Sea coasts were evaluated using BAGIS system. In total, the data discussed for 2613 separate days; includes the speed of the ships and the working area. In addition to these, powers of the main and the auxiliary engines were used for the determination as well as classification of emissions. The obtained data were evaluated and emissions originated from vessels were specified with the method of Bottom up. Average emission values of NOx, SOx, CO2, HC and PM gases were calculated as 16,74±5,5 tonnes, 1,75±0,7 tonnes, 1239,87±473,9 tonnes, 0,96±0,4 tonnes and 0,68±0,2 tonnes, respectively. When vessels emissions were calculated seperately as port, operation and navigation conditions. It is found that emissions at port condition are 2,20 ̴ 4,27 and 1,89 ̴ 2,69 times more than operation and navigation conditions, respectively except navigation condition of NOx gas. NOx emission at navigation condition calculated 1,5 time much more than NOx port condition. Ultimately, these results were interpreted for the improving current status.