Assos'ta Yunan ve Roma dönemlerinde dokuma aletleri
Greek and Roman periods weaving tools in Assos
- Tez No: 600810
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırma konusu olarak geri planda kalmış olan dokuma aletlerinin kullanılmaya başladığı kabul edilen tarih öncesi dönemlerden itibaren form konusunda fazla değişikliğe uğramamış olmaları tarihlemelerini oldukça zorlaştırmakta, ancak kontekst içindeki diğer buluntular sayesinde geçerli bir tarihe işaret edebilmektelerdir. Dokuma aletlerinin üretim, kullanım ve işlevinin anlaşılması organik bir malzeme olduğundan günümüze nadir ulaşabilen kumaşlar hakkında bilgi vermesi bakımından önemli kaynaklardır. Örneğin bir iğ ağırlığı ve çapı ile hangi incelikte ya da kalınlıkta ip eğirebildiğini, bir dokuma ağırlığı ise yine ağırlığı ile hangi incelikte ya da kalınlıktaki bir ipi gerginleştirebildiğini, dolayısıyla hangi tür kumaş dokuyabildiğini göstermektedir. Assos kenti dokuma aletleri bakımından hem çeşitlilik hem de yoğunluk göstermektedir. Assos'taki dokuma aletleri örneklerine Troia, Parion, Neandreia, Aianteion, Dardanos, Ephesos, Bergama, Isaura, Tralleis, Korinth, Pnyx, Atina, Herakleia gibi kentlerde de rastlanmıştır. Batı Nekropolis'teki Arkaik, Klasik ve Hellenistik Dönem'e tarihli bazı mezarlar, Agora Tapınağı altında yer alan kuyu ve tiyatro sahne binasının altında yer alan MÖ 4. yüzyıl konutundaki dokumacılığa ilişkin bulgular tarihleme açısından net bilgiler vermektedir. Bu kontekstler sayesinde dolgudan elde edilen bulgular da kronolojik açıdan değerlendirilebilmiş ve tipolojik bir ayrım yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that the weaving tools, which were thrown into the background as a research subject, has not changed much in terms of form since the prehistoric periods, which are accepted to be first used, makes their dating very difficult but they can point to a valid date thanks to the other finds in the contexts. However, the understanding of the production, use and function of weaving tools is an important material in terms of providing information about the fabrics that can reach today as it is an organic material. For example, a spindle weight and diameter can indicate which thinner or thicker yarn it can spindle, while a weaving weight indicates which thinner or thicker rope can stretch its weight and hence which type of fabric it can weave. Assos shows both diversity and density in weaving tools. Similar weaving tools which were found at Assos known from such cities as Troia, Parion, Neandreia, Aianteion, Dardanos, Ephesos, Pergamon, Isaura, Tralleis, Korinth, Pnyx, Atina, Herakleia. The findings on weaving from some Archaic, Classical and Hellenistic tombs in the Western Necropolis, the Hellenistic period well under the Agora Temple and the 4th century BC house under the scene building of the theater provided clear information in terms of dating. Thanks to these contexts, the other finds from layers and fillings could be also evaluated and a chronological and a typological distinction could be made.