YARDOP uygulama alanlarındaki yangın emniyet yol ve şeritlerinde meydana gelen erozyon miktarının geotekstil (Silt fence) kullanılarak belirlenmesi
Determination of erosion occurring in fire safety road and lanes in YARDOP application areas using geotextile (Silt fence)
- Tez No: 600842
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, ülkemizde oldukça yaygın olarak kullanılan YARDOP uygulama alanları üzerinde yer alan yangın emniyet yol ve şeritlerinde meydana gelen erozyonla toprak kaybı miktarını ve şiddetini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda 2016 yılında uygulamaya konulan Adana ili Aladağ ilçesi sınırlarında yer alan YARDOP uygulama alanı üzerinde düşük (%60) eğim gruplarında seçilen üç çalışma alanında geotekstil (silt fence) kullanılarak yapılan ölçümler sonucunda erozyonla taşınan yıllık ortalama toprak miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmadan elde edilen verilere göre erozyonla taşınan yıllık fırın kurusu toprak miktarı; düşük eğimli arazide 2,198 t/ha, orta eğimli arazide 2,487 t/ha ve yüksek eğimli arazide 3,338 t/ha olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to show the amount and severity of soil loss by erosion occurring in fire safety road and lanes on YARDOP application areas which are widely used in our country. In this context, it was aimed to determine the average annual amount of soil loss by erosion occurring using geotextile (silt fence) in three studies selected in low (60%) slope groups on the YARDOP application area in the Aladağ county borders of Adana province, which was implemented in 2016. According to the data obtained from the study, the annual amount of oven-dry soil loss by erosion occurring was 2,198 t/ha in low-slope area, 2,487 t/ha in moderate-slope area and 3,338 t/ha in high-slope area.