Moğolistan'ın uluslararası örgütlerle ilişkileri
Mongolianrelations with international organizations
- Tez No: 218564
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalõşmada Moğolistanõn uluslararasõ örgütler ile ilişkiler ibağlamõnda dõş polit ikasõ mercek alt õna alõnacaktõr. Çalõşmanõn amacõ,Moğolistanõn tarihi, kültürü, coğrafi özellikleri ve devlet yapõs õnõn, ülkeninuluslararasõ sisteme entegrasyonu sürecindeki etkisine õş õk tutmakt õr.Moğolistan dõş polit ikasõnda önemli bir yere sahip olan BM üyeliğiçalõşmada ayrõnt õlarõyla incelenecekt ir. Moğolistan BM örgütünü barõş,işbirliği ve kalkõnma için en güvenilir mekanizma olarak kabul etmektedir. Buyüzden de Moğolistan, BMe ve özellikle onun reformcu faaliyet lerine sonunakadar destek vermektedir. XXI yüzyõlda kalkõnmanõn anahtar gücü olarakkabul edilen bilgi teknolojisi konusunda BM organlarõnõn yardõm ve desteğiMoğolistan iç in önemli bir rol oynamaktadõr.Moğolistanõn Asya-Pasifik ülkeleri ile işbirliği ve bölgesel örgütleriçindeki yeri ise çalõşmanõn bir başka inceleme alõnõn oluşturmaktadõr.Moğolistan, ikili ve çok taraflõ bölgesel işbirliğini teşvik için çabagösterirken Asya - Pasifik bölgesine öncelik vermektedir ve siyasi - ekonomikbütünleşmeye yapõcõ o larak kat õlmaktadõr. Diğer yandan özellikle son yõllardaivme kazanan Avrupa Birliği- Moğolistan ilişkileri de uluslararasõ sistemeentegrasyonun önemli bir ayağõ o larak çalõşmada yer alacakt õr.Moğolistanõn dõş ilişkiler ve dõş polit ikasõnõn temel çizgilerin ibelirleyen“Moğolistan'õn Dõş Polit ika Konsept i”belgesine göre Moğolistandõş polit ikasõnõn amacõ; tüm ülkelerle iyi ilişkiler gelişt irilmesi, uluslar arasõalanda ülkenin durumunun güçlendirilmesi doğrultusunda hareket edilmesi vebölge ülkeleri ve gelişmiş ülkeler ile polit ika, ekonomi ve diğer alanlardaişbirliği gelişt irme yolu ile egemenliğin sağlanmasõ şeklindedir. Moğolistanartõk“uydu devlet”dõş polit ikasõnõ terk etmiş, ulusal çõkarlarõnõnrehberliğinde, bağõmsõz, bağlant õsõz, çok yönlü, açõk bir dõş polit ikaizlemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis will study Mongolias policy, strategy and overallrelat ions with internat ional organizat ions. More specifically the goalsof this thesis are research into culture, history, geopolit ics and geoeconomics,government structure, integration of internat ional system.Mongolias membership and relat ionship with the United Nat ions isvitally important for its new millenium foreign relat ions. Mongoliaacknowledges United Nations system as a best instrument and forumfor the maintenance of world peace, ensurance of sustainabledevelopment and construct ion of cooperation amond nat ions. Mongoliasupports dynamic UN reforms.Another goal of this thesis is attermpt to look into Mongoliasrelat ions with Asia Pacific countries and relat ions with regionalmult ilateral organizat ions. Bilateral relations with Asia Pacificcountries are very important for polit ical and economic integrat ion ofMongolia into the regional mult ilaterial forums cooperation anddialogue. Moreover, relat ions with European Union and Euro Asiadraw Mongolia closer into the world affairs. Mongolias ForeignPolicy strategy sets out main guidelines of Mongolian governmentagenda. Essent ial direct ions envisage establishment of friendlyrelat ions with all countries, construct ion of dynamic cooperation withall organizat ions, building up of economic and polit ical partnershipwith regional mult ilateral inst itut ions.