Eğitimsel kontekstte etnik sınırlar algısı ve damgayla başa çıkma stratejileri
The perception of ethnic boundaries and destigmatization strategies in the context of education
  1. Tez No: 600912
  2. Yazar: SERKAN TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TALİMCİLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma sıradan bireylerin etnik sınırlar algısı ve bununla başa çıkma stratejilerine odaklanmaktadır. Çalışmamızın temel amacı, dezavantajlı etnik kimliğe sahip sıradan bireylerin azınlıkta oldukları kentsel alanda ve özellikle okul kontekstinde, etnik aidiyetleri kapsamında algıladıkları damga ve ayrımcılık anlatılarını kategorize etmek ve bununla başa çıkma stratejilerini durumsal ve söylemsel boyutlarıyla analiz etmektir. Bu kapsamda İzmir ilinin Bayraklı ve Menemen ilçelerinde yirmi dokuz yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiş ve bu verilerin içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the perception of ethnic boundaries and coping strategies of ordinary individuals of disadvantaged ethnic group members. More specifically, the study aims first to categorize the narratives of perceived stigma and discrimination concerning ethnic affiliation, and second, document how ethnic group members deal with them. It studies these phenomena in the educational context due to its critical importance for identity formation and future career pathways. For the study, the fieldwork includes twenty-nine semi-structured in-depth interviews in Bayraklı and Menemen districts of Izmir. The data collected were subjected to qualitative content analysis.