Türk sinemasında tarihi filmlerin afişleri (1950-1960)
Historical movie posters in Turkish cinema (1950-1960)
- Tez No: 600972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YASA YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
1946 yılında Türkiye'nin çok partili hayata geçmesiyle 1950 yılında iktidara gelen Demokrat Parti, kalkınma politikaları, Kore Savaşı ve NATO üyeliği, Truman Doktrini ve Marshall Planı'yla beraber, ABD ile olan ilişkileri yoğunluk kazanmıştır. Küresel ölçekte yayılan Hollywood filmleriyle hissedilir hale gelen, Amerikan hayat tarzı, Türk toplum yaşamında farklı bir çehre oluşmasına yol açmıştır. 1950-1960 yılları arasında toplumun sosyo-kültürel yapısındaki değişim, yeni eğilimleri de beraberinde getirmiştir. Kore Savaşı ve Kıbrıs meselesi gibi tarihi olaylarla milli duygular yükselmiş, Kore Savaşı ve Kıbrıs filmleri yapılmıştır. Ayrıca Türk edebiyatında Milli Mücadele, Efe, Osmanlı konularının öne çıkmasıyla, Kurtuluş Savaşı'nı, Efeleri, Osmanlı İmparatorluğu ve Deniz Savaşları'nı konu alan filmler de yoğunluk kazanmıştır. Çalışmamız kapsamında, Türk sinemasındaki tarihi filmlerle sınıflandırılmış, bu filmlerin afişlerine odaklanılarak, film-afiş ilişkisi incelenmiş, afiş çalışmalarında öne çıkarılan gösterge ve devinimler irdelenerek yorumlanmış, afişlerde bulunan sanatçı imzalarından kompozisyonu hazırlayan ressamlar tespit edilmiş ve dönemi etkileyen Amerikan rüzgarının afiş tasarımdaki etkileşimlerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 1946, Turkey's multiparty Democrat Party came to power in 1950 with the realization Party, development policies, the Korean War and NATO membership, together with the Truman Doctrine and the Marshall Plan by the relationship with the US has intensified. The American lifestyle, which has become evident with globally spread Hollywood films, has led to a different perspective in Turkish society. The change in the socio-cultural structure of the society between 1950 and 1960 brought new trends. With the historical events such as the Korean War and the Cyprus issue, national feelings were raised, and the Korean War and Cyprus films were made. In addition, Turkish literature, National Struggle, Efe, Ottoman issues, prominence, Turkish war of National Independence, Efe, Ottoman Empire and the Sea Wars has gained intense films. Within the scope of our study, historical films in Turkish Cinema were classified, focusing on the posters of these films, film-poster relationship was examined, the indicators and movements highlighted in the poster works were examined, the painters preparing the composition from the artists' signatures were identified and the influences of the American inspiration in the film poster design were mentioned.