Lisede okuyan öğrencilerde dijital oyun bağımlılığı, aleksitimi karakter özelliği ve gözlerden zihin okuma becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between digital game addiction, alexithymia character trait and abilities of reading mind in the eyes in high school students
  1. Tez No: 600973
  2. Yazar: SELDA SUAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu araştırma lise öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı, aleksitimi kişilik özellikleri ve gözlerde zihin okuma becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamıştır. Yöntem: Örneklem Ordu ili Fatsa ilçesinde iki ayrı orta öğretim kurumlarında okuyan 13-17 yaş aralığında 646 (yüzde 55 kız, s=346) öğrenciden oluşmaktadır. Kişisel bilgi formu, çocuklar için dijital oyun bağımlılığı ölçeği (ÇİDOBÖ), gözlerden zihin okuma testi çocuk formu (GZOT-ÇF) ve 20 soruluk Toronto aleksitimi ölçeği (TAÖ-20) kullanılmıştır. Cinsiyetler arası ölçek puan karşılaştırmaları bağımsız örneklem t testi ile yapılmıştır. Ölçekler arası korelasyonlar Pearson momentler çarpımı korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. Aleksitimi kişilik özelliği ve gözlerden zihin okuma becerisinin dijital oyun bağımlılığı seviyesini yordama gücü çok değişkenli doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Kız katılımcıların dijital oyun bağımlılığı puanları erkeklere oranla anlamlı ölçüde yüksektir. ÇİDOBÖ puanları ile TAÖ-20 arasında pozitif, GZOT-ÇF puanları arasında negatif yönde zayıf korelasyonlar saptanmıştır. Toronto aleksitimi ölçeği faktör 1 ve faktör 3 puanları, GZOT-ÇF puanları ile cinsiyetin dijital oyun bağımlılığını anlamlı ölçüde öngördüğü bulunmuştur. Sonuç: Duyarlı bireylere yönelik gözlerden zihin okuma becerisini arttırmaya yönelik ve aleksitimi kişilik özelliklerinin iyileştirilmesini amaçlayan terapötik müdahaleler ergen yaş grubunda dijital oyun bağımlılığı gelişim riskini azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the relationship between digital game addiction, alexithymia personality traits and abilities of reading the mind in the eyes in high school students. Method: The sample of this study is consisted of 646 students aged 13-17, (%55 female, n = 346), studying in two different high schools in Fatsa, Ordu. Personal Information Form, Digital Game Addiction Scale for Children (DGASFC), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) and Reading the Mind inA the Eyes Test child version (RMET-C) were applied to participants. Independent Samples T Test was conducted to compare scale scores for males and females. Correlations between the scales were evaluated by The Pearson Product Moment Correlation test. Alexithymia personality trait and abilities of reading the mind in the eyes to predict the level of digital game dependence were evaluated by multivariate linear regression analysis. Results: DGASFC scores of female participants were found to be significantly higher than those of males. There was a week positive correlation between DGASFC scores and TAS-20 and negative correlation between DGASFC scores and RMET-C scores. TAS-20 factor 1 and factor 3 scores, RMET-C scores and gender were found to predict the status of digital game addiction, significantly. Conclusion: The results from this study support that therapeutic interventions which aim improving the ability of reading the mind in the eyes and alexithymia personality traits in vulnerable individuals may reduce the risk of developing digital game addiction in adolescents.