Abdu'l-Vehhâb el-Mesîrî'nin dil projesi
The linguistic project of Abdelwahab Elmessiri
  1. Tez No: 600976
  2. Yazar: MASOUD HAMED ALY ABDRABOU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MONEER GOMAA AHMED MOHAMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dil, Mısırlı ansiklopedik düşünür Abdu'l-Vehhâb el-Mesîrî' nin ( 8 Ekim 1938-3 Temmuz 2008) projesinde merkez eksen idi. el-Mesîrî, kişisel kavramsal aygıtını basarken ve yazım yöntemini uyguladığı bilişsel sisteminde dil ve mecazın anlamlarına ikisi arasındaki inanç ve dünya görüşü ilişkisine dayanan özel bir tasavvur sunarak dilden faydalanmıştır. Bu çalışma dilsel ve açıklayıcı çalışmalara dayanıyor, onlardan hareket ediyor ve işin sonunda onlara katılıyor olsa bile tamamen dilsel ya da tamamen açıklayıcı bir çalışma değildir. Bu çalışma dilin insanın Evren hakkındaki görüşü ve Hâlık-Mahlûk/Yaratıcı-Yaratılan ilişkisi hakkındaki tasavvuru arasındaki ilişkisini işlemektedir. Öyle görünüyor ki 20.yy'ın ikinci yarısından beri Nakd, Edebiyat ve dil alanlarında zuhur eden kavramların tabiatı ve birçok İnsanî ilim alanları arasında doğan bilişsel karışıklık el-Mesîrî' yi bu alanlar arasında fark bulunmasına rağmen Psikoloji, Dil ve Din ilimlerinden yararlanmaya itmiştir. Bu alanlar arasındaki farkın belirtilmesi gerekir ki“Dil felsefesi”dil hakkında felsefi bir konuşmadır.
Özet (Çeviri)
The language has a central role in the project of Abdelwahab Mohammed Ahmed Elmessiri, the Islamic encyclopedic Egyptian thinker (October 1983 – July 2008). His linguistic project is setting a foundation to humanitarian modernity from an Islamic point of view. He used the language to shape his own paradigm and terminologies in order to apply his methodology on culture, thought, and critique; while giving a unique conceptualization for the language and metaphor depends on their relationship with the religious creed, understanding the universe, and ideology. This study is an attempt to meet the research needs for the procedural tools used by the founder of the project, in addition to testing these tools in the linguistics and similar fields. This study concluded that Elmessiri has a unique conception for the language and metaphor, clear terminologies, and unambiguous writings. Moreover, he presents his idea in comparative frame that makes harmony with the contemporary linguistic speech. And I specified the features of his linguistic project.