Chiari tip I malformasyonu (68 olgu üzerinde klinik çalışma)
Chiari type I malformation (A study in 68 patients)
  1. Tez No: 60103
  2. Yazar: FEYZA KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
( en fazla 250 sözcük ) : (TÜBİTAK / TÜRDOK'un Antrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) Bu çalışmada 1968-1996 yılları arasında İstanbul Tip Fakültesi Nöroşirurji Anâbilim Dalı kliniğinde tedavi edilip izlenmiş olan 68 CM tip I'li hastaya uygulanan cerrahi yöntemlerin etkinliği retrospektif olarak değerlendirilmiştir. r Genel bilgiler bölümünde CM'nun tarihçesi, tanımı,. sınıf lahması, etyopatogenezi, klinik, özellikleri, tanı yöntemleri, tedavi şekilleri ve tedavi sonuçları.. hakkında etyöpatogene.z teorileri ve cerrahi yöntemler üzerin de durularak bilgi verilmiştir. Serimizdeki 68 hastanın bulguları değerlendirildiğinde, hastalarımı zın büyük bir kısmında cerrahi girişim olarak kraniovertebral kavşak dekomp resyonu uygulandığı saptanmıştır. Kraniovertebral kavşak dekompresyonu adı altında çok farklı ameliyat yöntemleri, uygulanmış olduğundan, bunların birbi riyle karşılaştırılmasını kolaylaştırmak için uygulanan yöntemler araknoid açılmadan ve araknoid açılarak yapılanlar < olmak üzere başlıca iki gruba ayrıl mıştır. Araknoidin açıldığı grupta tonsil rezeksiyonu yapılanlarla, rezeksi- yon yapılmadan yalnız araknoid yapışıklıkları ayrılanlar ya da.IV. ventrikülle servikal subaraknöid aralık arasına tüp konulanlar arasında, hem ameliyat sonuçları hem de görülen komplikasyonlar açısından anlamlı bir: f ark olmadığın dan, bunların bir gruba sokulmasında sakınca olmayacağı düşünülmüştür. Arak noid açılmadan dekompresyon yapılan olgularda ameliyat sonrası nörolojik bulgularda düzelme oranının daha yüksek ve komplikasyon oranının düşük olduğu saptanmıştır. Ancak, araknoidin açıldığı ve açılmadığı gruplar arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. CM tip I 'in tedavisinde, araknoid açılmadan yapılan kraniovertebral ; kavşak dekompresyonu, sonuçların iyi olması, komplikasyon oranının düşük olması ve basitliği nedeniyle en uygun yöntem gibi görünmektedir. Bu yöntemin daha fazla sayıda ve daha iyi incelenmiş bir hasta grubunda uygulanıp, etkinliğinin uzun süreli izlemeyle doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
(en fazla ? 250 'sözcük /) : ' In this study, surgical techniques that were performed for Chiari I ? Malformation ?. in ?' 68. patients who were treated at the Istanbul University, De partment of Neurosurgery, from 1968 to. 1996, were compared. In general knowledge section, history, definition, etiopathogenesis, neurological symptoms and signs, diagnosis, treatment and results of Chiari Malformation were reviewed..Craniovertebral junction decompression were performed as first surgical technique in most of our patients. Because different techniques were performed as craniovertebral junction decompression, we classified these techniques as decompression that performed extraarachnoidally and ihtraarachnoidally. In intra.arachnoidal decompression group, results and complication rates were equal in patients that performed cerebellar tonsil resection and that placed a stent into the fourth ventricle, so these patients were classified in the same group as intraarachnoidal decompression. Postoperative good results were higher and complication rates were lower in extraarachnoidal decompression group than extraarachnoidal group, but the differences were not statistically significant. The best surgical technique for treatment of Chiari I Malformation was appeared as craniovertebral junction decompression performed extraarachnoidally, because it was easier its results were good and complication rate was low. A -prospective study must be arranged to confirm these results.