Deneysel subaraknoid kanamada oluşan vazospazma S-nitrozoglutatyon'un etkisi
Effect of S-nitrosoglutathione in the experimental subarachnoid hemorrhage
  1. Tez No: 60104
  2. Yazar: AYKUT KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CANBOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
{ en fazla 250 sözcük ) : (TÜBİTAK / TÜRDOK'un Abştrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) Serebral yazospazm anevrizma yırtılmasına bağlı SAK'lı hastalarda mortalite ve morbiditenin en önde gelen nedeni olmasına rağmen fizyopatolojisi kesinlik kazanmadığı için, etkili bir şekilde tedavi edilememektedir.' Dinamik bir süreç olan vazospazmı, OksiHb 'in başlattığı günümüzde bilinmektedir. Kanamadan sonra ortaya çıkan OksiHb, vas- Jcüler tonusun devamlılığı için gerekli olan endotelden kaynaklanan vazodilatatör faktör NO ' e bağlanarak damar duvarında, azalmasına ve buna bağlı olarak yazospazm gelişmesine neden olur. Bu hipotezin doğruluğunu araştırmak amacıyla. Yeni Zelanda beyaz tavşanlarda deneysel SAK 'dan sonra oluşan vazospazma, intrasisternal uygulanan NO donörü. GSNÛ ' un etkisi morfometrik analiz yöntemi kullanılarak araştırıldı. Morfometrik analiz ölçümlerinde, haziler arter kesit alanlarının GSNO uygulanan grupda SAK grubuna göre % 44 oranında - daha büyük olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Cerebral yasfrspszıs although being the leading cause of mortality and morbidity in patients with SAH due to a ruptured aneurysm can not be treated effectively as its pathophysiology can not be determined exactly...Vasospazm which' is a dynamic period' is known to' "begun by oxyhemoglobin (OxyHb). OxyHb, appearing after hemorrhage, by binding to endothelial derived relaxing factor NO, which is neces sary for vascular tonus, intracisternally. applied NO donor S- nitrosoglutathione (GSNO)'s effect on vasospasm occuring after experimental SAH in New Zeland '. white rabbits was examined using morphometric analiysis method. On morphometric analysis measurements, basiler artery cross sectional areas were % 44 greater in GSNO applied group compared to. SAH group. This difference was found to be statis tically significant with one way ' ANOVA (p < 0.001). Prepared 1 micron half thin basiler artery sections when examined under light microscopy in vessel ?? of walls of GSNO applied rabbits structural changes on media and intiffla layers were determined to be improved. When the results obtained in this study were evaluated morphologically, we can suggest that intracisternally applied GSNO is useful in treatment of vasospasm but for its' reliability and clinical use more stud.ies have to be made.