Subaraknoid kanamalı hastalarda ameliyat sonrası lateral pozisyonun hasta sonuçlarına etkisi
The effect of post-operative lateral position on patient outcomes in patients with subarachnoid hemorrhage
  1. Tez No: 601064
  2. Yazar: CEYLAN KİŞİAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ERDEN YÜKSEKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nöroşirürji, Nursing, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Subaraknoid kanama (SAK) sonrası komplikasyonların önlenmesinde ve hasta sonuçlarının iyileştirilmesinde pozisyon ve oksijenizasyon önemlidir. Bu açıdan havayolu açıklığının sağlanmasında ve sürdürülmesinde nöroşirurji hemşireleri hastalara oksijenlenmeyi arttıracak uygun pozisyonu vermelidir. Araştırma SAK geçiren hastalarda lateral pozisyonun hasta sonuçlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü müdahale araştırması olarak yapılan bu çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Yoğun Bakım Ünitelerinde SAK ameliyatı uygulanan ve örneklem kriterlerine uyan 42 (deney grubu:21, kontrol grubu:21) hasta ile yapılmıştır. Deney grubu hastalarına; ameliyattan sonra ilk 72 saat boyunca 2. saatten itibaren 2-4 saatte bir sırasıyla; 30 derece sağ lateral, 30 derece semifowler ve 30 derece sol lateral pozisyon verilmiştir. Kontrol grubu hastalarına ise; sadece ameliyattan sonra ilk 72 saat boyunca kliniğin rutini olan 20-45 derece semifowler pozisyonu verilmiştir. Her iki gruba da ameliyattan sonraki ilk 24 saatte 'Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu' ameliyat sonrası ilk 2. saatten itibaren 24., 48., ve 72. saatlerde 'Hasta Sonuçları Formu' uygulanmıştır. Veriler Kolmogorov-Smirnov, Ki-Kare, Fisher'in Kesin Ki-Kare, student T, Mann-Whitney U, mixed model analizi, ortalama±standart sapma, ortanca (minimum, maksimum), sayı ve yüzde ile değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, hastaların tüm saatlerde kan gazı değerleri genel olarak deney grupları lehine olmakla birlikte, 48. saat Ph, 72.
Özet (Çeviri)
Position and oxygenation are important in preventing complications after subarachnoid hemorrhage (SAH) and improving patient outcomes. In this respect, neurosurgery nurses should give patients the appropriate position to increase oxygenation in providing and maintaining airway patency. The study was conducted to determine the effect of lateral position on patient outcomes in patients with SAH. This randomized controlled intervention study was conducted with 42 patients (experimental group: 21, control group: 21) who underwent SAH surgery in the Neurosurgery Intensive Care Units of Health Sciences University Adana City Training and Research Hospital and who met the sampling criteria. For the experimental group patients; For the first 72 hours after the operation, starting from the second hour, every 2-4 hours respectively; 30 degrees right lateral, 30 degrees semifowler and 30 degrees left lateral position were given. As for the control group patients, only the 20-45-degree semifowler position, which is the routine of the clinic, was given for the first 72 hours after the operation.“Patient Identifier Information Form”was administered to both groups in the first 24 hours after the surgery, and the“Patient Results Form”was administered at the 24th, 48th and 72nd hours after the first 2 hours after surgery. The data were evaluated with Kolmogorov-Smirnov, Chi-Square, Fisher's Exact Chi-Square, student T, Mann-Whitney U, mixed model analysis, mean ± standard deviation, median (minimum, maximum), number and percentage.