Evaluation of design parameters by the implication of payload factor of naval combatant ships
- Tez No: 601063
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışması yararlı yük olarak harp sistemleri taşımak isteyen gemiler hakkındadır. Temel gemi dizaynı sürecinde benzer maksatlı gemiler için temel gemi boyutları,gemi karakteristiği ve fonksiyonelliği konusunda çalışılmaktadır. İleri gemi ön dizaynı sürecinde temel gemi özellikleri haricinde ileri performans parametreleri de incelenmektedir.Bu parametreler başlıca spesifik güç,spesifik direnç, seyir verimi,güç verimi ve ulaşım faktörü olarak sınıflandırılabilir. Yararlı yük faktörü;fırkateyn,destroyer gibi harp gemilerin savaş sistemlerinin kütlesinin geminin deplasmana oranını farklı gemi hızı ve gemi deplasmanı için tanımlamaktadır.Yararlı yük faktörü; hız,deplasman ve yararlı yük kütlesini parametrik olarak değerlendirmeyi sağlar. Bu projenin amacı;farklı hız ve farklı deplasmanlarda maksimum yararlı yük kütlesini bulabilmek için kabullerden faydalanmaktadır.Yararlı yük faktörü metodu ; 'Kennell's Transport Factor' yaklaşımı ile birlikte kullanılarak dizayn alanı yaratılmıştır.Böylece gemi misyonuna uygun gemi temel özellikleri seçilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is interested with the naval ships which wants to carry more payload as combat systems . Basic ship design is interested with relation between main specifications,characteristics and functionality of new design with similar purposed ships. Advanced ship preliminary design is based on performance parameters such as specific power,specific resistance,endurance efficiency and transport factor differently from basic ship design. Payload factor defines fraction of combat capability for different naval combatant types like frigates,destroyers at variable displacement and speed ranges.This provides creating a design space with functions of speed,displacement and payload. The aim of this project is making assumptions about maximum payload for combat ships at preliminary design stage in different speed and displacement ranges which have similar performance parameters.Payload factor is combined with Kennell's 'Transport Factor' approach.As a result of this combination,design space is created for different speeds and lengths with maximum payload according to her mission.