Needle steering for percutaneous nephrolithotomy
Perkütan nefrolitotomi için iğne yönlendirme
- Tez No: 601212
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN MÜŞERREF ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Üroloji, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences, Urology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Böbrek taşlarının giderilmesinde perkütan nefrolitotomi(PCNL) rolü ürologlar arasında geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ancak, yine de bir teknik olarak kritik öneme sahip. Böbreğin kanamasız bölgesinin hassas bir şekilde iğne ile delinmesi, başarılı PCNL için zorlu ve gerekli bir adımdır. Solunumdan kaynaklanan böbrek ve böbrek taşlarının hareketleri, bu minimal invaziv cerrahi prosedürün ana kısıtlamasıdır. Bu nedenle PCNL'deki iğne yönlendirmesi, hastanın solunumunu durdurarak genel anestezi altında yapılır. Bu tez, PCNL sırasında böbrek hedeflemesi ve iğne yönlendirmesi yapmak için mevcut olan metodolojileri ve teknikleri ele almakla kalmaz, ayrıca tez, simülasyonlarla ve balistik jel ile donanım üzerinde uygulanan robotik iğne yönlendirmesi için yeni bir yöntem önermektedir. Önerilen yöntem, solunumun durmasına veya yavaşlamasına gerek kalmadan iğne yönlendirmesini kullanır. Tez aynı zamanda önerilen metodolojideki parametre seçiminin kapsamlı bir analizini sunar ve gerçek uygulama için değerli önerilerle biter.
Özet (Çeviri)
The role of percutaneous nephrolithotomy(PCNL) in the elimination of kidney stone has a wide usage among urologists. However, it still posesses criticalities as a technique such as precise needle puncture of the kidney which remains to be a challenging and essential step for successful PCNL. The movements of kidney and kidney stones due to respiration are the main restriction of this minimally invasive surgical procedure. For this reason, the needle steering in PCNL is done under general anesthesia by stopping respiration of patient. This thesis presents a critical review to address the methodologies and techniques existant for conducting kidney targeted area detection and needle steering during PCNL. Moreover, the thesis proposes a method for robotic needle steering that is implemented in simulations and on hardware with ballistic gel. The proposed method uses needle steering without the need of stopping or slowing down respiration. The thesis also provides thorough analysis of parameter selection in the proposed methodology and ends with valuable recommendations for actual implementation.