Sporcularda sosyal desteğin zihinsel dayanıklılığı belirlemedeki rolü
The role of social support in determining mental toughness in athletes
  1. Tez No: 601222
  2. Yazar: RECEP KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı, sporcularda sosyal desteğin zihinsel dayanıklılğı belirlemedeki rolünün incelenmesidir. Ayrıca cinsiyet, branş, yaş ve deneyim değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 sezonunda Ankara, Antalya ve İstanbul'da aktif spor yaşamını sürdüren 346 sporcunun katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmaya katılan sporcuların %71,7'si Erkek sporculardan oluşurken %28,3'ü kadın sporculardan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”, Çok Boyutlu Sosyal Destek Ölçeği ve“Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği”nin yer aldığı form aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın temel amacı çerçevesinde cevapları aranan alt problemlere yönelik ölçek ile toplanan verilerin gerekli istatistiksel analizleri SPSS 22.0 (Statistical Packet for Social Sciences) programından yararlanılarak yapılmıştır. Birinci alt problem kapsamında sporcuların sosyal destek ve zihinsel dayanıklılık düzeylerini belirlemek amacıyla aritmetik ortalama ve standart sapma; cinsiyete, branşa göre ve deneyime göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla t-testi; diğer alt problem olan yaş değişkenine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Yapılan analizlerde anlamlılık değeri, .05 olarak alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre cinsiyet değişkenine göre istatistiksel bir farklılık olmadığı gözlemlenmiştir. Yaş, deneyim ve branş değişkenleri açısından ise istatistiksel bazı farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak sosyal desteğin sporcularda zihinsel dayanıklılığın bir belirleyicisi olsa son derce sınırlı bir etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the role of social support in determining mental toughness in athletes. In addition, gender, branch, age and experience variables to determine whether to differ significantly. Descriptive scanning model was used in the research. The study group of the study was realized with the participation of 346 athletes active in Ankara, Antalya and Istanbul in 2018-2019 season. While 71.7% of the participants were male athletes, 28.3% of them were female athletes. The data of the study was collected by using the Bilgi Personal Information Form ", the Multidimensional Social Support Scale and the Dayan Mental Toughness Scale form. SPSS 22.0 (Statistical Packet for Social Sciences) was used for statistical analysis of the data collected with the scale for the sub-problems whose answers were sought. In the first sub-problem, arithmetic mean and standard deviation were used to determine the social support and mental endurance levels of the athletes; t-test to determine whether it differs according to gender, branch and experience; variance analysis (ANOVA) was used to determine whether there was a significant difference according to the other sub-problem, age variable. In the analyzes, the significance value was taken as .05. According to the results of the study, it was observed that there was no statistical difference according to gender. There were some statistical differences in terms of age, experience and branch variables. As a result, if social support is a determinant of mental endurance in athletes, it can be said that it has an extremely limited effect.