Sporcularda duygusal öz yeterliliğin zihinsel dayanıklılğı belirlemedeki rolü
The role of emotional self-efficacy in determining mental toughness in athletes
- Tez No: 601221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmanın amacı, sporcularda duygusal öz yeterliliğin zihinsel dayanıklılığı belirlemedeki rolünün incelenmesidir. Ayrıca araştırma kapsamındaki ikincil amaç ise duygusal öz yeterlilik ve zihinsel dayanıklılıkta bazı değişkenlere göre istatistiksel olarak anlamlı farklılaşmaların olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 sezonunda Ankara ve istanbul'da aktif spor yaşamını sürdüren 290 sporcunun katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmaya katılan sporcuların %62,4'ü kadın sporculardan oluşurken %37,6'sı erkek sporculardan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”, ''Duygusal Öz Yeterlilik Ölçeği'' ve“Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği”nin yer aldığı form aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın temel amacı çerçevesinde cevapları aranan alt problemlere yönelik ölçek ile toplanan verilerin gerekli istatistiksel analizleri SPSS 22.0 (Statistical Packet for Social Sciences) programından yararlanılarak yapılmıştır. Verilerin analizi ve yorumlanmasında, yüzde, sıklık, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi ve ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sporcuların duygusal öz yeterlilikleri ve zihinsel dayanıklılıkları cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Çalışmada elde edilen bir diğer bulgu sporcuların duygusal öz yeterliliklerinin zihinsel dayanıklılıklarının bir belirleyicisi olabileceğine ilişkin elde edilen sonuçlardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to establish the role of emotional self-efficacy in athletes on mental toughness. In addition, the secondary aim of the study is the differences in emotional self-efficacy and mental toughness according to some variables. The study group consisted of 290 athletes active in Ankara and Istanbul in 2018-2019 season. 62.4% were female athletes while 37.6% were male athletes. The description of the study, the yerleştiril Personal Information Form“, the Öz Emotional Self-Efficacy Scale”and the insel Sport Mental Toughness Scale miş were placed in the best way. SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences) program. Percentage, frequency, arithmetic mean, standard deviation, t test and ANOVA Usage in data analysis and interpretation. According to the results of the research, emotional self-efficacy and mental endurance of athletes do not differ significantly according to gender. Another finding of the study is that the athletes' emotional self-efficacy may be a determinant of their mental endurance.