Biomedical image decomposition and segmentation by using signal expansion methods
Sinyal açılımı yöntemlerini kullanarak biyomedikal görüntülerin ayrıştırılması ve bölütlenmesi
- Tez No: 601251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ ARICA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sinyal işleme birçok konudaki araştırmalara yol göstermektedir. Bunlardan birisi de biyomedikal alanıdır. Biyomedikal sinyal işleme son yıllarda birçok hastalığın tespit sürecinde önemli bir rol almaktadır. Farklı yöntemler amaçlara uygun olarak kullanılmaktadır. Bölütleme, ayrıştırma, süzme, analiz uygulanan metotların başında gelmektedir. Bu tezde, biyomedikal görüntülerin ayrıştırılması ve bölütlenmesi için çeşitli sinyal açılım yöntemleri kullanılmıştır. Dalgacık ve adaptif süzgeç bankaları tabanlı metotlar medikal görüntüler üzerinde kullanılmıştır. Farklı optimizasyon yöntemleri ile filtre tasarımı yapılmıştır. Bu tasarlanan filtreler görüntülerin ayrıştırılması ve yeniden yapılandırılması için kullanılmıştır. Klasik yöntemlerle tasarlanan metotların performansları karşılaştırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Signal processing leads to research on many subjects. One of them is the biomedical field. Biomedical signal processing has played an important role in the detection process of many diseases in recent years. Different methods are used for purposes. Segmentation, separation, filtering, analysis are the leading methods. In this thesis, various signal expansion methods have been used for the decomposition and segmentation of biomedical images. Wavelet and adaptive filter banks-based methods have been used on medical images. Filter design with different optimization methods. These designed filters have been used to decompose and reconstruct images. The performances of the designed methods and classical methods were examined by comparing.