Çölyak hastalığına ait evrelerin görüntü analizi ve sınıflandırılması
Image analysis and classification of phases of celiac disease
- Tez No: 317946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA LATİFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İncebağırsak besinlerin sindiriminin ve emiliminin gerçekleştiği hayati bir organdır. Sindirim süreci düzgün giderse besinler parçalanıp moleküllere bölünerek kan damarlarına geçebilir hale gelir. Zaman zaman bazı nedenlerle bu parçalanma doğru gerçekleşmez ve sindirim ve özümleme işlemleri tamamlanamaz. Bu durumda vücuda yarayacak besinlerin çoğu sindirilemez. Bu sindirim bozukluğu sonucu bozuk ve eksik beslenme ortaya çıkar. Çölyak (tropik olmayan) spru, emilim bozukluğunun yaygın bir nedenidir. Bu hastalığa, buğday, çavdar, yulaf ve arpada bulunan bir protein olan glütene karşı duyarlılık yol açar. Glütene tahammülsüzlük, barsağın içini döşeyen tabakanın besinlerin emilmesini sağlayan ince kıvrımlarını (villüsler) yitirmesine neden olur.Bu çalışmada, Çölyak hastalarından alınan histopatolojik (doku patolojisi ) görüntülere görüntü işleme metotları uygulanarak, ince bağırsak mukozasında oluşan değişikliklerin analizi ile hastalığın evrelerinin sınıflandırılması konusunda hekimlere yardımcı olacak bilgisayar destekli bir analiz platformu yapılması amaçlanmıştır.Çölyak hastalığına karşı vücudun gösterdiği İmmunolojik reaksiyona göre hastalık evrelere ayrılmaktadır. Bu programla histopatolojik görüntüler üzerinden bu evrelerin analizleri yapılacaktır. Literatürde, bu görüntülerin analizini ve değerlendirmesini yapacak herhangi bir program tasarlanmamıştır. Bu çalışma ile ülkemizin biyomedikal mühendisliği alanında bilgi düzeyine katkıda bulunulması ve aynı zamanda hekime karar destek mekanizmasının artırılması ile tıpta karşılaşılan problemlere mühendislik yaklaşımı ile çözüm amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The small intestine is a critical organ where digestion and absorption of food takes place. Foods are decomposed and divided into molecules during digestion and then pass into the blood vessels. Sometimes, due to various reasons, decomposition of the food may not occur as it should and the digestion and assimilation processes cannot be completed. In this case, most of the foods that the body will benefit from cannot be digested. As a result, inoperative and incomplete feeding occurs. Celiac disease is seen as a common reason for absorption disorder. This disease is caused by sensitivity to gluten, a protein found in wheat, rye, oat and barley and as a result of the disease, the layer lining the inner side of the intestine and providing the absorption of the food loses its fine curves.In this study, it is aimed to establish a computer aided system that will help the physicians in the staging of the disease with the analysis of the changes that occur in the mucosa of the small intestine by applying image processing methods to the tissue pathology images that are obtained from celiac patients.Celiac disease is divided into stages according to the reactions of the body to the disease. With the performed software, analyses of these stages are carried out by using tissue pathology images. No other study analyzing and evaluating these images has been found in the literature until now. With this study, it is aimed to contribute to the level of information in biomedical engineering in our country and at the same time to solve a problem that is encountered in medicine by developing a mechanism that will help physicians in staging and evaluating the disease with an engineering approach.