Çarpışma anında yaya bacak güvenliğini temsıl eden ust govde kutlelı bır tertıbat ıcın araç tasarım parametrelerinin yanıt yüzey yöntemi ile optimizasyonu
Response surface optimization of vehicle design parameters to upper body mass leg impector represent pedestrain protection during crashing
- Tez No: 601277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Dinamiği ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez kapsamında; araç yaya çarpışması anında yaya ölüm ve yaralanma riskinin en fazla gerçekleştiği alt bacak bölgesine odaklanılmıştır. Yaya hareketini en iyi şekilde simule edebilmek için Üst Vücut Kütleli Çarpışma Aygıtı, nihai araca entegre edilmiştir. Alt bacak, üst bacak ve dizdeki çapraz bağlardaki kayma miktarını en aza indirgemek için kontrol faktörleri belirlenerek, yanıt yüzey yöntemi ile bu faktörlerin minumum yaya hasarı için hangi değerlerde olması gerektiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The focus is on the lower leg area where the risk of pedestrian death and injury is greatest during a vehicle pedestrian collision in this thesis. Upper Body Mass impector is integreted to vehicle ,and observed that how to affect upper mass to leg and knee area. Control parameters are determined and response surface optimization is implemented due to minimize lower leg bending moment (tibia), upper leg bending moment (femur) and knee ligament (MCL). This optimization results are confirmed on the vehicle CAE model with UBM-impector with optimum parameter values.