Durali Yılmaz'ın romanları üzerine bir inceleme
A research on the novels of Durali Yılmaz
  1. Tez No: 601312
  2. Yazar: NESLİŞAH BAYRAMOĞLU ÇANAKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Türk edebiyatına Batılı anlamda roman Tanzimat'la birlikte girmiştir. İlk olarak çevirilerle edebiyatımızda yer edinmeye çalışan roman, bu dönemde birçok farklı türde karşımıza çıkmaktadır. 1940-1970 yılları arasında roman, sosyal hayatı yansıtan önemli bir araçtır. Durali Yılmaz da 1970'lerde yazdığı ilk romanlarında, dönemin toplumda bıraktığı etkiyi ve bozulan aile hayatını başarıyla işler. Devam eden romanlarında temaları değişmeye başlar ve dinî- tasavvufî bir bakış açısı karşımıza çıkar. Son dönem romanlarında ise tamamen İslamiyet'e ve İslamiyet'in doğuşuna yöneldiği görülmektedir. Bu çalışmada öncelikle Durali Yılmaz'ın romancılığı ve romanları ele alınmış, onun araştırmacı yönünün dışında başarılı bir romancı olduğu da çeşitli biçimsel ve tematik başlıklar halinde incelenip sınıflandırılarak Türk edebiyatındaki yeri ve önemi ortaya konulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the western sense of Turkish literature, novel and Tanzimat started together. The novel which in the first translations, tried to gain a place in our literature, appears in many different types during this period. Between 1940-1970, the novel was an important tool reflected social life. Durali Yılmaz, in his early novels in the 1970s, successfully processes the impact of the period in society and deteriorating family life. In his novels, the themes of his novels begin to change and a religious- mystical pesrpective appears. In his recent novels, it is seen that he directed completely to Islam and the birth of Islam. In this study, novelism novels of Durali Yılmaz were first discussed and besides the direction of his researchers, he was a leading novelist in a variety of formal and thematic titles were examined; the place and importance of Turkish literature wanted to be revealed