Building material interrelated technological innovation - high - tech architecture
  1. Tez No: 2709
  2. Yazar: CENK ŞEYHAN DURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL EVYAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, mimarlıkta, yapı teknolojisinin ve malzemelerinin önemini vurgulamaya yönlendirilmiştir. Geleceğin mimarisinin yapı malzemelerinin rasyonel kullanımlarında olduğuna inanan bir düşünce formunu karşılamak ve bunu sağlam bir temele oturtmak için, çal ışmada tarih içinde yapi malzemesi ile mimari yapıtların gerçekleştirilmesi arasındaki bağ incelenmiştir. Çalışmanın amaci yapı biliminin öğrenilmesi ve irdelenmesi ve bunun sonucununda tasarımlara daha verimli bir şekilde aktarılmasıdır. Son olarak çalışmada, bir bütünleştirici parçalar sisteminden oluşan ve malzemelerin ve strüktürlerin teknolojik yeniliklerinin en önemli rolü oynadığı bir bina mekanizması olan High-Tech Mimarlık düşünce formu değerlendirilmiş ve bu sistemin getirdiği avantajlar ve imkanlar önerilen bir proje de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study emphasizes on the importance of the building technology and its materials in architecture.lt shows the inseperable relation of building material to architectural realizations through historical precedence, in acclaim of architecture of the future lies in the rational inventions of its materials. The intented aim of the thesis is the learning process of the building science, thus achieving a good command of its materials. Finally, the study evaluates the form of thought in high- tech architecture -being a building mechanism of component parts in which the building materials and its structures' technological innovations play the leading role- to eventually demonstrate the benefits and opportunities this technology has to offer, in a proposal of a design project.