Osmanlı Devleti'nde jimnastikhaneler ve faaliyetleri
Jimnastikhanes and their activities in the Ottoman Empire
  1. Tez No: 601314
  2. Yazar: TOLGA ÇOKAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Fransız İhtilali'nin gerçekleşmesinin akabinde, ihtilalin yaydığı hürriyet, bağımsızlık, eşitlik gibi kavramlar, imparatorluk sıfatını taşıyan ülkelerde büyük problemler doğurmuştur. Osmanlı İmparatorluğu, bu imparatorluklardan biriydi ve ihtilalin yaydığı fikirler yüzyıllardır var olan Osmanlı millet sistemine aykırıydı. Yayılan bu fikirler sonucu, Osmanlı İmparatorluğu içinde din kategorisi altında bulunan gayrimüslim gruplar, etnik kimlik arayışı içine girince parça parça isyan ve ayrılma çabasına giriştiler. Bunu gerçekleştirmek için, yine ihtilal sonrası ortaya çıkan cemiyetleşme ve sosyal örgütlenme kisvesi altına büründüler. Amaçlarına ulaşmak maksadıyla yetiştirmek istedikleri, bedenen ve zihnen her şeye hazırlıklı milis ya da askerleri, jimnastik cemiyetleri altında yetiştirmeye çalıştılar. Bu çalışmada, geçmişte yapılmış akademik çalışmalar ve arşiv belgeleri kullanılarak, XIX. ve XX. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu içinde kurulan Jimnastik cemiyetlerinin isimleri, teşkilatlanmaları ve faaliyetleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Following French Revolution; concepts like liberty, freedom, nationalism etc. Started to span which resulted big problems to the countries bearing empire title. Ottoman empire was one of this empire and those ideas of revolution was against the ottoman public system because of spanning ideas , non muslim groups which categorized under religion clause, started ethno-religious identity struggle and rioted part by part wanting separation. While aiming this they conduct by hiding under socialization and organisation which also resulted after revolution. n order to achieve their goals, they tried to carry out militia or soldiers prepared for everything physically and mentally under the gymnastics associations. In this study, the nâmes, organizations and activities of the Gymnastic Societies established in the Ottoman Empire in the 19th and 20th centuries will be examined by using past academic studies and archival documents.