2000'li yıllarda Türkiye'de alternatif tiyatro hareketi ve alternatif tiyatro mekanları
  1. Tez No: 601377
  2. Yazar: MÜŞERREF GÖKSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
“2000'li Yıllarda Türkiye'de Alternatif Tiyatro Hareketi ve Alternatif Tiyatro Mekanları”başlıklı bu çalışma, Türkiye'deki alternatif tiyatro hareketlerinin gelişimini geçmişten bugüne yapılan inceleme ve değerlendirmeler ışığında ele alarak, tarihsel biçimde incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Üç bölümde ele alınan bu çalışmanın ilk kısmında; alternatif tiyatronun terimsel anlamı araştırılmış, ardından dünyada alternatif tiyatro hareketlerini oluşturan koşullar ile ilk örnekleri incelenmiştir.İkinci kısımda ise; Türkiye'de alternatif tiyatro hareketlerini oluşturan koşullar ile ilk örnekleri temsil eden tiyatro toplulukları günümüze kadarki yolculuğu detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın son bölümü olan üçüncü bölümde ise 2000'li yıllarda sayıları giderek artan alternatif tiyatrolar ve alternatif mekan kullanımları etraflıca incelenerek bugünün tiyatrosununun yönelimleri değerlendirilmeye tabii tutulmuştur. Sonuç bölümünde ise yerli ve yabancı alternatif toplulukların tarihsel süreçte birbirleriyle ve geçmişteki temsilcileri buluştuğu ve ayrıldığı noktalar ele alınarak; topluluk sanatçılarıyla yapılan görüşmelerle, şahsi saptamalarla ve bu alanda kuramsal çalışmalar yapmış olan akademisyenlerin görüşleri ışığında bugünün alternatif tiyatro hareketi ve alternatif mekan kullanımı için bir değerlendirme sunulmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, daha öncesinde yapılmış olan tüm akademik çalışmaların incelenip kimi noktaların düzeltilmesi, kimi noktalarınsa altının çizilmesi neticesinde, daha sonrasında yapılacak olan çeşitli çalışma ve araştırmalara kolaylıkla kaynaklık edebilecek bir derleme niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study of which headline is“ Alternative Theater Movement and Alternative Theater Spaces in Turkey in 2000s ”has been prepared to historically examine and evaluate developments of alternative theater movements in the light of assessments from past until today. The first section of the study composed of three sections has examined terminological meaning of Alternative Theater and conditions of altenative theater movements and their related early examples. The second section has comprehensively studied circumstances under which alternative theater movements emerged and early examples of such theater groups through their journey until the present time .The last and the third section has assessed gradually increased alternative theaters in 2000s to finally examine their alternative uses of spaces in detail and the current theatretical trends . The conclusion section presents differences and similarities of domestic and foreign alternative alternative theater groups and examine their representatives in historical process and current alternative theater movement and alternative uses of spaces in the light of views by scholars who created theoretical approaches to the issues concerned. In conclusion, the present study is of quality as a compilation to easily guide further various studies and research following all previous academic works by underlining and correcting part of their sections.