Finansal erişim, gelişmekte olan finansal piyasalar örneği
Financial access: The example of emerging financial markets
  1. Tez No: 601378
  2. Yazar: ERTUĞ GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 504
Özet
Firmalar faaliyetlerini devam ettirmek, yatırım yapmak ve büyümek için dış finansman kaynaklarına, dolayısıyla finansmana erişime ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı; gelişmekte olan ülkelerde çalışma sermayesi ve yatırım dış finansman kaynaklarını etkileyen unsurları; gelişmekte olan ülkelerde firmanın yıllık reel satış artışı ve yıllık istihdam artışı performanslarını etkileyen çalışma sermayesi ve yatırım dış finansman kaynaklarını; gelişmekte olan ülkelerde ülke, ölçek ve sektör düzeyinde firmanın yıllık reel satış artışı ve yıllık istihdam artışı performanslarını etkileyen çalışma sermayesi ve yatırım dış finansman kaynaklarını ortaya koymak olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Morgan Stanley Capital International (MSCI) endeksinde bulunan ve Dünya Bankası Kuruluşlar Anketi uygulanan 16 ülkedeki 31.512 adet firmanın verileri R istatistik programında lojistik regresyon ve genelleştirilmiş kısmi lineer model yöntemleri ile analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Firms need external financing resources and thus access to finance in order to continue their activities, invest and grow. In this context, the purpose of this research has been determined as revealing the effect of factors on working capital and investment external financing sources in developing countries; of the working capital and investment external financing sources on the real annual sales growth and annual employment growth performances of firm in developing countries; of the working capital and investment external financing sources on the real annual sales growth and annual employment growth performances of the firm in developing countries at the country, scale and sector level. Within this scope, the data of 31,512 firms in 16 countries, that were included in the Morgan Stanley Capital International index and applied the World Bank the Enterprise Surveys, were analyzed by logistic regression and generalized partial linear model method in R statistics program and then interpreted.