Roger Garaudy'de din ve medeniyet
The relation between religion and civilization in the thought of Roger Garaudy
  1. Tez No: 601474
  2. Yazar: FIRAT KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHATTİN YAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Fransız düşünür Roger Garaudy'nin fikirleri çerçevesinde din ve medeniyet konuları ele alınmaktadır. Bu doğrultuda ilk önce din ve medeniyet kavramlarının etimolojik değerlendirmesi ve terim anlamlarına değinilmektedir. Birinci bölümde Roger Garaudy'de din başlığı altında Garaudy'nin İslâm kavramı ve tarihsel süreci hakkındaki düşüncelerine yer verilmektedir. Bu başlık içerisinde İslâm'ın doğuşu, gelişimi ve zenginliği ile toplumları her alanda etkileyişi incelenmektedir. Son olarak ise İslâm dünyasında yaşanan gerilemelerin sebepleri analiz edilmektedir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise Roger Garaudy'de Medeniyet başlığı altında tarihteki ilk medeniyetlere, Batı medeniyetine ve İslâm medeniyetine yer verilmektedir. Medeniyetler kendiliğinden hiçbir temel olmaksızın ortaya çıkmamıştır. Her medeniyetin etkilendiği ve üzerinde yükseldiği bir kültürel miras vardır. Bu bağlamda Garaudy'nin benimsediği şekilde medeniyetleri bir bütün olarak ele almaya çalıştık ve özellikle de günümüzde Batı tarafından görmezden gelinen Doğu medeniyetlerinin zenginliklerine değindik. Çalışmamızda son olarak ise din ve medeniyet arasındaki ilişkiyi Batı medeniyeti ve Doğu medeniyetleri başlıkları altında incelenmektedir. İncelemelerimiz bu iki olgunun tarih boyunca sürekli etkileşim içerinde olduğu sunucunu vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, religion and civilization topics have been contextualized within the frame of French philosopher Roger Garaudy's ideas. In this respect, initially, the etymological evaluations of civilization and religion notions and term meanings have been touched on. In the first part, under the title of Religion in the Sight of Roger Garaudy, thoughts of Garaudy on Islam notion and historical process have been mentioned. In this chapter; birth, development and wealth of Islam and its influences on society in every field have been examined. In the end, causes of regression experienced in Islamic world have been analyzed. In the second part of our study, under the title of civilizations in the sight of Roger Garaudy, early civilizations in history, Western civilizations and Islamic civilizations have been issued. Civilizations have not arisen instinctively without any basis. A cultural inheritance has always been existed by which every civilization influenced and ascended. In this context, we have tried to handle the civilizations as a whole as Garaudy adopted and especially mentioned the wealth of Eastern civilizations ignored by Western civilizations today. Finally, in our study, the relationship between religion and civilization under the title of Eastern and Western civilizations has been examined. What we have concluded as a result of our examination is that these two phenomena has always been in a constant interaction throughout history.