Balıkesir ili Gönen ovası üreticilerinin bitki koruma ve sulama uygulamalarına yaklaşımları üzerine araştırmalar
Investigations on the approach of plant protection and irrigation applications of Balikesir Gönen plain producers
  1. Tez No: 601565
  2. Yazar: YUNUS KARAÖMERLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ULUBAŞ SERÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir ili Gönen ilçesinde bitkisel ürün yetiştiriciliğinde üreticilerin bitki hastalıklarından korunma ve sulama uygulamalarına yaklaşımları ile sulama işletmeciliğinde suyun üreticiye ulaştırılmasından sorumlu olan sulama birliklerinin bölge sulamasındaki etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Gönen ilçesinde 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında üretim yapan 100 çiftçi ile 2019 yılında anket çalışması sonuçlarından elde edilen verilerden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre sulama konusunda; üreticilerin tavsiyeleri ilgili teknik elemanlardan aldığı, faydalı su kapasitesi konusunda bilgi sahibi olduğu, kimyasal gübre kullanımında tahmini hareket ettiği, sulama zamanını bitkinin durumuna bakarak belirlediği, sulama birliğinden öncelikli talebin sulama konusunda bilgilendirme olduğu ortaya çıkmıştır. İlaçlama konusunda üreticilerin bitki koruma ürünlerini uygulama amacına yönelik kurs eğitimi almadığı, etikette belirtilen doz oranına uygun ilaç kullandıkları, ilaçlamadan sonra gereken bekleme süresine uydukları ve ilaç uygulamaları sırasında uygulayıcıyı koruyucu önlem aldıkları belirlenmiştir. Elde edilen veriler, kimyasal savaş yöntemlerinin sorun odaklı eğitimlerinin özellikle küçük (50 dekar ve daha az) ve küçük-orta (51-100 dekar arası ve daha fazla) arazi sahibi üreticilere verilmesi ile Gönen Ovasında Sulama Birliği işletmesinin etkili olması adına çözüm önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the effectiveness of irrigation associations of the irrigation units in the district of Gönen in Balıkesir province. In this context, data obtained from the survey results in 2019 and 100 farmers engaged in production in 2015, 2016, 2017 and 2018 in Gönen district were utilized. According to the results obtained; It was revealed that the producers received the recommendations from the relevant technical staff, had information about the useful water capacity, acted on the use of chemical fertilizers, estimated the irrigation time by looking at the state of the plant, and the priority demand from the irrigation union was informing about irrigation. It has been determined that the producers do not receive training courses on the application of plant protection products, they use the pesticides according to the dose rate indicated on the label, comply with the waiting period after the disinfection and take protective measures during the pesticide applications. The data obtained were given to problem-oriented trainings of chemical warfare methods especially to small (50 dec. and less) and small-medium (51-100 dec. and more) landowners, and solutions for the effectiveness of Irrigation Association in Gönen Plain were discussed.