Production of angiotensin converting enzyme inhibitory peptides by microbial fermentation
Mikrobiyal fermentasyon yöntemi ile anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü peptit üretimi
  1. Tez No: 601566
  2. Yazar: BUŞRA SARIAKÇALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE FUNDA KARBANCIOĞLU GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Anjiyotensin dönüştürücü enzim(ADE) inhibitör peptitleri hipertansiyon tedavisinde alternatif olarak veya ilave etki sağlamada kullanılabilir. Bu çalışmada, yağsız süt ADE inhibitör peptit kaynağı olarak kullanılmıştır. Yamadazyma spp. izolatları (BO10, B514-1 and BO13-2) yağsız sütün fermentasyonu için kullanılmıştır. İlk olarak, izolatların proteolitik aktivitelerini belirlemek için, izolatlar yağsız süt içeren bir bazal besiyerinde 25 °C'de 24, 48 ve 72 saat süreyle inkübe edilmiştir. 24 ve 48 saat inkübasyon sürelerinin proteolitik aktivite üzerinde istatiksel anlamda daha fazla etkisi olduğu görülmüştür. Mikrobiyal fermentasyon için izolatlar yağsız sütte 25 °C'de 150 rpm karıştırma hızında 24 ve 48 saat süresince geliştirildikten sonra 10.000 g, 4°C ve 20 dk santrifüjle süpernatant kısımları ayrılmıştır. ADE inhibitör etkisinin belirlenmesi için HPLC yöntemi kullanılmıştır. HPLC'de ADE inhibitör aktiviteleri belirlenen örnekler arasından seçilen süpernatantlar, 10 kDa molekül ağırlığı ayırma sınırına sahip ultrafiltrasyon membranlardan geçirilerek fraksiyonlanmıştır. Fraksiyonlanan süpernatantların ADE inhibitör aktivitesi belirlenmiş ve ultrafiltrasyonun ADE inhibitör aktivitesi üzerinde önemli bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Son olarak seçilen iki örneğin IC50 değeri hesaplanmıştır. BO10 & B514-1 ve B514-1& BO13-2 kombinasyonlarının IC50 değerleri sırasıyla 2,10 mg/mL ve 2,46 mg/mL bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Angiotensin converting enzyme inhibitory peptides can be used for as an alternative or additional effect in the treatment of hypertension. In this study, non-fat milk was used as ACE inhibitory peptides source. Yamadazyma spp. isolates (BO10, B514-1 and BO13-2) were used for fermentation of non-fat milk. Firstly, to investigate proteolytic activities, the isolates were inoculated centrally on the basal medium including non-fat milk and incubated at 25 °C for 24, 48 and 72 hours. It was found that 24 and 48-hours incubation time has more effect on proteolytic activity significantly. For microbial fermentation, the isolates were inoculated in non-fat milk at 25 °C with 150 rpm shaking rate for 24 and 48 hours. After incubation time, supernatants were separated by centrifuge at 10.000 g, 4 °C for 20 minutes. ACE inhibitory activities of supernatants were determined by HPLC. After assay of ACE activity of the samples on HPLC, selected samples fractionated through UF membranes in a pierce protein concentrator with MWCO of 10 kDa. ACE inhibitory activities of fractioned supernatants were determined and found that ultrafiltration has an effect on ACE-I activity significantly. At the end of the experiments, IC50 values were calculated for selected supernatants' combination. IC50 values found for BO10 & B514-1 and B514-1& BO13-2 combination as 2.10 mg/mL and 2.46 mg/mL respectively.