Metin Önal Mengüşoğlu'nun hayatı, sanatı ve şiirlerinin yapı ve tema bakımından incelenmesi
The life and art of Metin Onal Menguşoğlu and analysis of his poems in view of structure and theme
- Tez No: 601677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ ÇAKMAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüz şair ve yazarlarından olan Metin Önal Mengüşoğlu şiirlerini 1964'ten itibaren çeşitli gazete ve dergilerde yayınlamıştır. Mengüşoğlu'nun altı şiir kitabı vardır. Bu çalışmada şairin hayatı, sanatı hakkında bilgi verilmiş, şiirleri tema, yapı ve üslup bakımından incelenmiştir. Metin Önal Mengüşoğlu, herhangi bir şiir akımına bağlı değildir. Şiirlerinde daha çok sosyal eleştiriler vardır. Şiire aruz vezniyle başlayan şair, daha sonra heceye yönelmiş, zamanla serbest tarzda da yazmaya başlamıştır. Hayatı ve olayları inancına göre değerlendiren şairin şiirlerinin içerik ve temasını da inançları belirler. Sanat anlayışı da bu çerçevede şekillenir. Müslüman şairin inancına dayanması gerektiğini söyleyen Mengüşoğlu, bu konuda daha önce dile getirilmemiş özgün görüşler ileri sürer. Ona göre şiirin kaynağı hayattır. Müslüman bir şair, Müslümanca yaşıyorsa şiiri de iman etmiş bir şiirdir. Ancak Müslümanların kültür hayatlarında yüzlerce yıldır egemen olan zihniyet, inancı göz ardı ederek gelişmiş, beşeri heveslere eğilimli bir zihniyettir. İnancı merkeze alan bir düşünme ve duyuş biçimi yaygınlaşamamıştır.
Özet (Çeviri)
One of the today's living poets and writers, Metin Onal Mengüsoglu has published his poems in various newspapers and literary magazines since 1964. Mengusoglu has six poetry books. In this study, information has been given about the poet's life and art. Furthermore, his poems have been analyzed in terms of theme, structure and style. Metin Onal Mengusoglu is not dependent on any poetry streams. His poems generally contain social criticisms. Having started with Aruz rhythm, the Poet then headed towards to Syllabic poetry, and started to write also in free style in the course of time. The contents and themes of the poems, whose owner evaluates the life and events according to his faith, are also determined by his faiths. His sense of art is shaped in this framework as well. Claiming that a muslim poet must attribute his works to his faith, Mengusoglu puts forward unique ideas which have not been expressed before by anyone in this topic. According to him, the source of poem is the life itself. If a muslim poet lives a muslim life, his/her poem also reflects the same values in which he or she believes. However, the mentality, prevailing on muslims' cultural life over the centuries, and developed by ignoring the faith is prone to human enthusiasms. A way of thinking and intiution, focusing on“the faith”, has not been able to pervaded.