İçten yanmalı benzin motorlarında dört zamanın bilgisayar yardımı ile eğitimi ve sonuçlarının test edilmesi
- Tez No: 76209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İÇTEN YANMALI BENZİN MOTORLARINDA DÖRT ZAMANIN BİLGİSAYAR YARDIMI İLE EĞİTİMİ VE SONUÇLARININ TEST EDİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Metin ÖNAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1998 ÖZET Bu çalışmada, içten yanmalı benzin motorlarda, motorun genel tanıtımı ile birlikte, zamanların oluşumu konusunun eğitiminin bilgisayar yardımıyla yapılmasını ve sonuçların değerlendirilmesini sağlayan bir paket programın geliştirilmesi amaçlanmış, bu amaca ulaşabilmek için, bilgisayarın animasyon yeteneğinden yararlanılmıştır. Geliştirilen paket program, Genel Motor Parçalan, Genel Motor Terimleri, Zamanların Oluşumu ve Değerlendirme Testleri bölümlerinden oluşmaktadır. Değerlendirme Testleri bölümü, öğrencinin her bölümdeki öğrenme düzeylerini ölçmek üzere, kendi kendini test edebilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Test sonunda, doğru ve yanlış cevap sayısı ve yüz üzerinden kaç puan aldığı, kullanıcıya bildirilmekte, önerilerde bulunmaktadır. Bilim Kodu.5000015.
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED EDUCATION AND EUALUATION OF 4-STROKES IN INTERNAL COMBUSTION GASOLINE ENGINES (M.Sc. Thesis) Metin ÖNAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE TECHNOLOGY February 1998 ABSTRACT In this study, it is intended to develop a packet program about self training of the supject of the theoretical and actual for stroke cycle processes in the cylinders of internal combustion gasoline engines with general introduction of common engine parts and terms, using the ability of a personal computer. The program contains four sub-programs. î.e. General Engine Parts, General Engine Terms, Formation of Cycle Processes and Evaluation Tests. Evaluation Tests were preparent for the student to evaluate his or her sufficiency level at the and of each study, at the and of each test, the student his informed about the number of his or her true or false answers and made some suggestions. Science code : 5000015 Key : 4-Strokes In Internal Combustion Gasoline Engines. Page number : 1 00. Adviser : Doç. Dr. Selim ÇETİNKAYA