Farklı depolama şartlarının polietilen terefitalat (PET) ve polikarbonat (PC) şişelerden suya kimyasal madde göçü üzerine etkisi
The effects of different storage conditions on migration of chemicals from polyethylene terephthalate (PET) and polycarbonate (PC) bottles into water
  1. Tez No: 601701
  2. Yazar: GÜMRAH SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATA ALTURFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Polietilen terefitalat (PET) ve polikarbonat (PC) şişeler, içme sularının ambalajlanmasında en yaygın kullanılan malzemelerdir. Fitalatlar PET şişelerden, bisfenol A (BFA) ise PC şişelerden suya geçebilen bazı kimyasallardır. Hormonal aktivite göstermelerinden dolayı endokrin bozucu kimyasallar (EBK) olarak adlandırılan bu bileşikler, sağlık açısından ciddi tehlike oluşturmaktadırlar. EBK'ların şişelerden içme sularına sızma miktarları, içinde bulundukları ortam koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Bu da depolama şartlarının önemini ortaya koymaktadır. Olumsuz koşullarda depolanan PET ve PC şişelerin sağlık açısından oluşturduğu riskleri göz önünde bulundurarak başladığımız çalışmamızda, farklı markalara ait PET ve PC şişe örneklerini çeşitli sürelerde doğal iklim koşullarına, yüksek sıcaklıklara ve farklı düzeylerde mikrodalga uygulamalarına maruz bırakarak, bu işlemlerin PET ve PC şişelerden içme sularına göç eden fitalat ve BFA miktarları üzerine etkisini ELISA tekniği ile araştırdık.
Özet (Çeviri)
Over the last decade, the consumption of water in polyethylene terephthalate (PET) and polycarbonate (PC) bottles has considerably increased which has raised concerns over water quality and packaged materials. Recent studies indicate that harmful chemical compounds such as phthalates and bisphenol A could migrate from plastic into potable water. Endocrine disrupting chemicals (EDCs) are a heterogeneous group of ubiquitous exogenous chemicals or a mixture of chemicals exhibiting endocrine activity. Migration of EDCs from PET and PC bottles to water varies according to heating and climate conditions. This issue put forward the significance of storage conditions. In this study we aimed to investigate the concentrations of phthalate and BPA in water samples stored in PET and PC bottles.