Overektomize Ratların İskemik Kalp Dokusunda GPER-1 düzeyinin araştırılması
Investigation of GPER-1 levels in ischemic heart tissue of overeocytomized rats
- Tez No: 601721
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biochemistry, Bioengineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Menopozla beraber kadınlarda kardiyovasküler hastalıklarda artma ve endotel fonksiyonlarında bozulma olmaktadır. Östrojen hormonu, reseptörleriyle kalp üzerinde pek çok etki göstermektedir. Kardiyak fibroblast proliferasyonunu inhibe ederken, pek çok patolojik durumda kardiyak gen ekspresyonunu baskılamaktadır. Östrojenin sağlıklı postmenopozal kadınlarda aorta esnekliği ve sol ventriküler diyastolik fonksiyonu düzelttiği bildirilmiştir. Bununla birlikte, östrojenin kardiyak kontraktil fonksiyonu pek çok mekanizma aracılığıyla düzenlediği düşünülmektedir. Kardiyovasküler sistem östrojen için önemli bir hedeftir. Yakın zamana kadar, östrojenlerin vasküler etkisine sadece klasik östrojen reseptörlerinin (ERα ve ERβ) aracılık ettiği biliniyordu. Ancak, östrojen, bilinen reseptörleri dışında farklı bir reseptör aracılığıyla kardiyovasküler etkisini oluşturabilir. Son birkaç yıl içinde yapılan çalışmalarda GPER-1'in varlığı gösterilmiştir. Östrojen, GPER-1 aracılığıyla hızlı sinyal yanıtları veya transkripsiyon olayları oluşturmaktadır İlk defa yapılması düşünülen bu çalışmada amacımız, overektomi yöntemiyle menopoz oluşturulan dişi ratların kalp dokusundan elde edilen protein karışımında hedef protein olan GPER-1 varlığını göstermektir.
Özet (Çeviri)
With menopause, increased cardiovascular disease and impaired endothelial function are seen in women. Estrogen hormone has many effects on the heart with its receptors. While inhibiting cardiac fibroblast proliferation, it inhibits cardiac gene expression in many pathological conditions. Estrogen has been reported to improve aortic elasticity and left ventricular diastolic function in healthy postmenopausal women. However, estrogen is thought to regulate cardiac contractile function through many mechanisms. The cardiovascular system is an important target for estrogen. Until recently, the vascular effect of estrogens was known to be mediated only by classical estrogen receptors (ERα and ERβ). However, estrogen can produce a cardiovascular effect through a different receptor other than its known receptors. GPER-1 has been shown in studies conducted over the last few years. Estrogen creates rapid signal responses or transcription events through GPER-1 The aim of this study, which is planned to be performed for the first time, is to show the presence of GPER-1 in the protein mixture obtained from the heart tissue of the female rats which are formed by the ovary.