Multipl sklerozlu kadın hastalarda mesane eğitimi ve kegel egzersizlerinin üriner şikayet ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of bladder training and kegel exercises on the urinary complaints and quality of life in female patients with multiple sclerosis
- Tez No: 601720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma multipl sklerozlu kadın hastalarda mesane eğitimi ve kegel egzersizlerinin üriner şikayetler ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla kontrol grupsuz ön-son test yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma Haziran 2017-Mayıs 2018 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde multipl skleroz polikliniğinde yürütülmüştür. Araştırmaya 45 hasta alınmıştır. İlk görüşmede araştırmacı tarafından hazırlanan Hasta Tanıtım Formu, Multipl Skleroz Yaşam Kalitesi Ölçeği-54 (MSQOL-54), King's Sağlık Anketi (KHQ), Genişletilmiş Özürlülük Durum Skalası (EDSS) ve üriner günlük doldurulmuştur. İkinci görüşmede mesane eğitimi ve kegel egzersizleri verilmiş ve hastalardan bu egzersizleri üç ay boyunca günde üç kez yapmaları istenmiştir. Üç ay boyunca belirli aralıklarla hastalar telefonla izlenip danışmanlık verilmiştir. Son görüşmede hastalara MSQOL-54, KHQ ve üriner günlük uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This pre - post test with no control group study aimed to determine the effect of bladder training and kegel exercises on urinary complaints and quality of life in women with multiple sclerosis. This study was conducted between June 2017 and May 2018 at the Gazi University Health Research and Application Center and Ankara Training and Research Hospital, multiple sclerosis outpatient clinic. Fifty five patients were included in the study. In the first interview, the patient was prepared by the researcher Patient Presentation Form, Multiple Sclerosis Quality of Life Scale-54, King's Health Questionnaire, Expanded Disability Status Scale and urinary daily. In the second interview, bladder training and kegel exercises were given and patients were asked to perform these exercises three times a day for 12 weeks. Patients were monired and consulted at regular intervals over three months. In the last interview, the patients were administered daily on the Multiple Sclerosis Quality of Life Scale-54 King Health Questionnaire and urinary diary. In the study, a significant increase in the Multiple Sclerosis Quality of Life-54 sub-dimensions of physical health, role limitation due to physical problems, pain, health distress, social function, role limitation due to emotional problems, emotional well-being helath distress, compound physical health and compound mental health subscales was seen. According to King's Health Questionnaire sub-dimensions, general health perception, sleep energy level grow up, significant decrease in incontinence effect, frequency, urinary incontinence, urgency were observed. Based on these results, it has been suggested to perform this training in women with multpl sclerosis.