14-15 yaşarası kadın artistik ve aerobik cimnastikçilerin mental rotasyon dinamik denge parmakvuru ve reaksiyon zamanlarının incelenmesi
The research of the mental rotation dynamic balance finger-tapping and reaction times of 14-15 year-old artistic and aerobic gymnastics sports women
- Tez No: 601755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hava ve Uzay Hekimliği, Ulaşım, Air and Space Medicine, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Artistikve aerobik cimnastik kadın sporcuların, mental rotasyon, parmak vuru, denge, görsel ve işitsel reaksiyon zamanlarını incelenmesi amaçlanan bu çalışmaya; Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediye Spor ve Yıldırım Belediye Spor kulübünde 20 kadın artistik, 21 kadın aerobik cimnastikçi olmak üzere toplam 41 gönüllü sporcu katılmıştır. Çalışmada mental rotasyon, parmak vuru testi, görsel ve işitsel reaksiyon zaman ölçümleri geçerliliği ve güvenilirliği yapılmış bilgisayar tabanlı bir program ile denge ölçümü ise PK200 WL dinamik denge ölçüm sistemi ile ölçülmüştür. Elde edilen verilerin analizi için SPSS“24.0”paket programında sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluk gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile test edilmiştir. Elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistikleri; ortalama, standart sapma, değerler olarak sunulmuştur. Sürekli değişkenlerin gruplar arası karşılaştırılmasında t testi kullanılmıştır. Parametreler arasında ilişki olup olmadığı Pearson korelasyon katsayıları ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study that aims to examine mental rotation, finger tapping test, balance, visual and auditory reaction time of female artistic and aerobic gymnasts; 20 female artistic and 21 female aerobic, totally 41 voluntary athletes participated from Bursa Provincial Directorate of Youth Services, Bursa Metropolitan Municipality Sports Club and Yıldırım Municipality Sports Club. In the study, mental rotation, finger tapping test, visual and auditory reaction time measurements have been made by a special, validity and reliability done computer based programme. At the same time balance measurement is performed by PK200WL dynamic balance measurement system. For the analysis of gained data, the possibility that continuous variables are convenient with normal distribution in SPSS“24.0”packaged software has been tested by Shapiro-Wilk test. The descriptive statistics of gained data have been presented as mean, standard deviation and values. T test has been used for between-groups comparison of continuous variables. The relation possibility between parameters has been researched by Pearson correlation coefficient.